Bezpieczeństwo podczas podróży samochodem, czyli jak odpowiednio spakować się na czas wyjazdu?

Nie każdy przykuwa uwagę na fakt, iż bezpieczeństwo jazdy to nie tylko sprawny samochód i apteczka w bagażniku. Istotną rolę odgrywają również prawidłowo uporządkowane bagaże. Jednak mowa nie tylko o walizkach, ale również o rzeczach znajdujących się luzem w kabinie.

Małe rzeczy, duże ryzyko

Często nie zwracamy uwagi na leżący długopis w samochodzie. Choć z pozoru niegroźny, to w czasie ewentualnej kolizji czy wypadku niesie za sobą ryzyko niebezpieczeństwa. Istnieje możliwość, że długopis w czasie zderzenia z innym pojazdem wbije się oko lub inną część ciała, powodując obrażenia jednej z osób podróżujących. Podobnie jest z butelką wody. Nie należy trzymać jej pod nogami lub za fotelem kierowcy, ponieważ podczas ostrego hamowania może zablokować pedały. Inne rzeczy takie jak na przykład laptop, także mogą być niebezpieczne, gdyż podczas zderzenia zwiększają swoją masę kilkukrotnie, przez co mogą przyczynić się do śmierci jednego z pasażerów. Tego typu rzeczy powinny być przechowywane w zamykanych schowkach. Zaś schowki otwarte lub wszelkiego rodzaju uchwyty powinny służyć najlepiej tylko do dekoracji.

Wykorzystaj bagażnik

Wybierając się w podróż należy pamiętać także o bezpiecznym przechowywaniu bagaży ciężkich, walizek. Właściciele aut typu kombi i hatchback nie powinni demontować półki oddzielającej przedział bagażowy od pasażerskiego w celu powiększenia przestrzeni ładunkowej. Nie stosując się do tej zasady musimy się liczyć z poważnymi konsekwencjami. W razie wypadku przedmioty o dużych gabarytach zdemolują wnętrze, a tym samym przyczynią się do śmierci pasażerów. Zatem ciężki bagaże powinny być umieszczane jak najbliżej tylnych siedzeń oraz jak najniżej. Wszystko po to, aby nie zaburzać środka ciężkości auta.

Podsumowując, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo całej rodziny warto zastosować się do wyżej wymienionych rad. Przed nami coraz więcej gorących dni urlopowych, dlatego wszelkie podane wskazówki podane tym artykule. nie zostały użyte przypadkowo.