Bezpieczeństwo transportu drogowego

Na bezpieczny transport drogowy wpływa bardzo wiele czynników, a jednym z nich jest wyposażenie pojazdów, które w nim uczestniczą.

Na bezpieczny transport drogowy wpływa bardzo wiele czynników, a jednym z nich jest wyposażenie pojazdów, które w nim uczestniczą. Jak powinien być wyposażony samochód ciężarowy, by zachowane były niezbędne warunki bezpieczeństwa? Wymagania te są podane w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym oraz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. Przepisy prawne wyróżniają dwa pojęcia związane z bezpieczeństwem transportu drogowego w kontekście wyposażenia pojazdu:

  • bezpieczeństwo czynne,
  • bezpieczeństwo bierne.

Pod pojęciem bezpieczeństwa czynnego kryje się możliwość dostosowania samochodu do warunków na drodze, a więc takie elementy jego wyposażenia jak: układy przeciwpoślizgowe (ABS, ASR), układy wspomagania kierownicy (ESP), układy wspomagające hamowanie (BAS), wspomaganie układów kierowniczych i inne rozwiązania. Na bezpieczeństwo czynne wpływają też takie elementy wyposażenia samochodu, które ułatwiają kierowcy reakcję w razie zagrożenia wypadkiem, np. ergonomiczne fotele, klimatyzacja, regulowane ułożenie kierownicy.

Bezpieczeństwo bierne wiąże się z odpowiednią konstrukcją samochodu – w jego wnętrzu, jak i na zewnątrz. Wewnątrz są to m.in takie kwestie jak obecność pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych, zagłówków. Odpowiednia konstrukcja zewnętrzna ma natomiast za zadanie zapewnić bezpieczeństwo innym uczestnikom drogi podczas transportu. Do niezbędnych elementów zaliczyć można np. kontrastowe barwy nadwozia, światła przeciwmgielne, odblaski, osłony boczne, fartuchy przeciwbłotne.