Czego nie możesz robić jadąc autostradą?

Kierowcy lubią autostrady. Dzięki nim nawet najdłuższe odległości pokonuje się szybko i sprawnie. Jest to zdecydowanie bardziej bezpieczna forma podróżowania niż poruszanie się po drogach krajowych – pod warunkiem, że przestrzega się obowiązujących tam zasad. Jakie zachowania za kierownicą są niedozwolone podczas jazdy autostradą? O tym poniżej.

Nie cofaj

Kierowcy powinni pamiętać, że na autostradach obowiązuje zakaz cofania oraz zawracania. Ci, którzy podejmą takie manewry liczyć muszą się z mandatem w wysokości 300 złotych oraz pięcioma punktami karnymi.

Nie blokuj lewego pasa

Prawy pas jest przeznaczony dla wolniej poruszających się aut, lewy pas służy wyprzedzaniu. Warto pamiętać o tej zasadzie, gdyż jej ignorowanie może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze (i do zirytowania wielu kierowców).

Nie holuj

Kierowcy nie mogą holować aut na autostradach. Kiedy zaistnieje potrzeba holowania, unieruchomiony samochód należy przetransportować do najbliższego zjazdu lub miejsca obsługi podróżnych wykorzystując w tym celu uprawnione do tego pojazdy.

Nie zatrzymuj się w niedozwolonym miejscu

Wielu kierowców zapomina o tym, że na autostradach obowiązuje zakaz postoju i zatrzymywania się. Wyjątkiem są specjalnie przeznaczone do tego celu strefy. Za nieprzestrzeganie tej zasady grozi kara pieniężna w wysokości 300 złotych. Co zatem zrobić, gdy przytrafia się awaria? W takich sytuacjach należy samochód usunąć z jezdni i wystawić trójkąt ostrzegawczy ok. 100 m przed zepsutym pojazdem.

Nie przekraczaj prędkości

Choć wciskanie pedału gazu na autostradzie to sama przyjemność, nie warto jej przedawkowywać. Maksymalna prędkość do jakiej można „dobić” to 140 km/h. Jej przekroczenie kosztować może nas kilka dobrych punktów i pieniędzy. W wielu przypadkach również prawo jazdy.