Czujniki opon TPMS – warto?

Prawidłowe ciśnienie w oponach
Jak ważne jest prawidłowe ciśnienie w oponach? To nie tylko dbałość o ochronę środowiska, ale też, a może nawet przede wszystkim, gwarancja mniejszego zużycia paliwa. Prawidłowe ciśnienie w oponach znacznie poprawia bezpieczeństwo podróżowania samochodem oraz ogólnie przyjęty komfort jazdy. Do tego dochodzi wydłużenie czasu użytkowania jednego kompletu opon oraz obniżenie kosztów ich serwisowania.
Wymogi Unii Europejskiej
Na szczęście (dla zapominalskich oraz lekceważących prawidłowy poziom napompowania opon kierowców) Unia Europejska narzuca na producentów nowych samochodów obowiązek wyposażenia aut w czujniki TPMS.
Czym tak właściwie jest TPMS?
TPMS,  czyli Tire Pressure Monitoring System, to system, który monitoruje ciśnienie w oponach. System ten na bieżąco informuje kierowców o wszelkich odstępstwach od założonych norm, wyraźnie wskazuje na to, iż konieczna jest interwencja. Auta wyposażone są w dwa typy czujników – bezpośrednie i pośrednie. System bezpośredni bazuje na danych z czujników umieszczonych na wewnętrznej stronie felgi każdego koła. Dane te docierają do komputera pokładowego i na ich podstawie budowany jest komunikat dla kierowcy. System pośredni z kolei działa w oparciu o impulsy otrzymane od ABS i ESP. Analiza szybkości kręcenia się kół powala stwierdzić, czy konieczne będzie użycie kompresora.