Brudne szyby
Kiedy szyby auta są brudne, widoczność jest ograniczona – zwłaszcza, gdy jest ciemno. By je wyczyścić, nie wystarczy przetarcie szmatką od wewnątrz, ponieważ spowoduje to tylko rozmazanie brudu. Konserwację należy przeprowadzić zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Do mycia wewnątrz wystarczy użyć specjalnej ściereczki z mikrofibry oraz silnego płynu do mycia szyb. Jeśli zaś chodzi o mycie szyb na zewnątrz – warto sięgnąć w pierwszej kolejności po benzynę ekstrakcyjną, a następnie po środek do mycia szyb. Taka kombinacja pozwala na skuteczne pozbycie się tłustych osadów, pochodzących ze spalin i okruchów asfaltu.
Brudzące wycieraczki
Każdy kierowca powinien wymienić wycieraczki co najmniej raz w roku, choć zalecane jest dokonanie tego na jesień oraz na wiosnę, zwłaszcza w sytuacji spękania lub wytarcia gum. Pomiędzy kolejnymi wymianami, konieczna jest również regularna konserwacja wycieraczek, np. z pomocą bawełnianej ściereczki i detergentu. Dzięki temu zbierające się w nich osady nie spowodują zabrudzenia szyb.
Zaparowane z powodu wilgoci szyby
Zaparowane szyby w samochodzie to normalne zjawisko, jednak kiedy utrzymuje się pomimo nawiewu i ogrzewania to znak, że mamy do czynienia z nadmiarem wilgoci wewnątrz auta. W takiej sytuacji należy sprawdzić czy na podszybiu, w pobliżu kratek, nie ma zbutwiałych liści lub innych zanieczyszczeń. Zalecana jest również wymiana filtra kabinowego. Przyczyną wilgoci wewnątrz auta może być również niesprawna nagrzewnica, zerwane uszczelki klapy bagażnika lub uszkodzone odpływy szyberdachu. W takiej sytuacji, by pozbyć się problemu, należy niezwłocznie dokonać stosownych napraw.