Jaka jest polska logistyka?

Polskie firmy przewozowe wybijają się na tle europejskich. Co sprawia, że polska logistyka jest na tak wysokim poziomie? Czy utrzyma się na tym poziomie w ciągu najbliższych lat?

Polscy przewoźnicy od lat dominują na arenie europejskiej pod względem liczby przewożonych towarów. Możemy się pochwalić flotą obejmującą 200 tysięcy pojazdów oraz konkurencyjnymi cenami, oferując najlepszy stosunek jakości do ceny realizowanej usługi. Ale to nie wszystko, co można powiedzieć o polskiej logistyce. Jaka jest i jaka będzie za kilka lat? O tym piszę poniżej.

Polska logistyka w rankingach

Dobry stan rodzimej logistyki świetnie odzwierciedlają różnego rodzaju rankingi, w których Polska jest lokowana na stosunkowo wysokich pozycjach. Przykładem może być 33 pozycja w zestawieniu The Logistics Performance Index 2016 przygotowanym przez Bank Światowy, który pod lupę wziął stan systemów transportowych i logistycznych aż w 160 krajach. 
Obiecujące prognozy daje również raport Instytut Logistyki i Magazynowania poddający analizie zjawiska i procesy, które rozegrały się w polskiej logistyce w 2014 i 2015 roku. Raport pokazał, że w ostatnich latach nastąpił spory progres w obszarze transportu i gospodarki magazynowej. Poprawa obejmuje na przykład kwestie śledzenia przesyłek i terminowości dostaw, a także kompleksową obsługę klienta. 
Eksperci twierdzą, że do takich wyników przyczynił się w znacznym stopniu rynek e-commerce, który zintensyfikował wzrost przesyłek kurierskich. Handel internetowy w Polsce rozwija się najszybciej w całej Europie, co z każdym rokiem pociągać będzie za sobą kolejne wzrosty w obszarze logistyki.

Jakie prognozy dla polskiej logistyki?

By utrzymać tempo rozwoju, polska logistyka musi dostosować się do prężnie rozwijającego się rynku e-commerce. Co to oznacza? Wskazane jest położenie przez polskie firmy większego akcentu na wdrożenie innowacyjnych rozwiązańktóre umożliwiłyby optymalizację procesów logistycznych. 
Robotyzacja, aplikacje i oprogramowania dla e-sklepów i systemów zarządzania magazynami – to niektóre z wyzwań, przed którymi stoi polska logistyka. Nie można również zapominać o rozwoju infrastruktury, której poziom pozostawia trochę do życzenia, również w opinii Banku Światowego. 
Wiele jednak wskazuje na to, że uda nam się stawić czoła tym wyzwaniom i przodować na tle Europy w branży, jaką jest logistyka.