Kierowco, sprawdzaj ciśnienie w swoich oponach!

  • 7 kwietnia 2022
  • Posted by author-avatar Marsw

Niezależnie od tego, czy jesteś kierowcą samochodu ciężarowego czy osobowego, powinieneś regularnie sprawdzać ciśnienia w oponach swojego pojazdu. Dlaczego jest to tak istotne?

Niezależnie od tego, czy jesteś kierowcą samochodu ciężarowego czy osobowego, powinieneś regularnie sprawdzać ciśnienia w oponach swojego pojazdu. Dlaczego jest to tak istotne? O tym piszemy poniżej.

Na co wpływa ciśnienie w oponach?

Prawidłowe ciśnienie w oponach wpływa na wiele parametrów. Wśród nich wymienić można: żywotność opon, długość ich eksploatacji oraz poziom zużycia paliwa. Odpowiednia ilość powietrza w kołach pozwala zatem uniknąć przedwczesnego zużycia lub pęknięcia opony, skracając przy tym również drogę hamowania i ulepszając kierowalność samochodu. Dzięki temu poruszanie się pojazdem staje się bardziej bezpieczne i komfortowe.

Jak często sprawdzić ciśnienie w oponach samochodu ciężarowego?

Sprawdzanie ciśnienie w oponach powinno odbywać się co najmniej 2 razy w miesiącu. Należy zabieg ten wykonywać na zimnych oponach, optymalnie po ok. 3 godzinach po zakończeniu trasy. Szczególną czujność należy zachować jesienią i zimą. Niskie temperatury panujące w tym okresie mogą bowiem doprowadzić do spadku ciśnienia w oponach: o 0,2 bara przy 0 stopniach Celsjusza, 0,3 bara przy -10 stopniach Celsjusza, o 0,4 bara przy – 20 stopniach Celsjusza.

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?

Najprostszym sposobem, który umożliwia sprawdzenie ciśnienia w oponach, jest użycie ciśnieniomierza. Wystarczy go przyłożyć do wentyla, a następnie odczytać wynik. Jeśli ciśnienie okaże się zbyt niskie, należy udać się do specjalistycznego serwisu samochodowego, który dysponuje odpowiednimi urządzeniami do jego wyrównania. Należy pamiętać o tym, że opony ciężarowe z ciśnieniem powyżej 3,5 atmosfer powinno się pompować zawsze w przeznaczonych do tego klatkach ochronnych. W innym wypadku może dojść do wybuchu.