Zawód kierowcy nie należy do najłatwiejszych, a jego wykonywanie wiąże się z podwyższonym ryzykiem zachorowań na różne schorzenia. Na jakie problemy zdrowotne kierowcy zawodowi skarżą się najczęściej? Czym są one spowodowane i jak im przeciwdziałać? O tym poniżej.
Dlaczego kierowcy zawodowi chorują?
Kierowcy zawodowi są podczas jazdy narażeni na szereg niekorzystnych warunków, które nie pozostają bez wpływu na ich zdrowie. Wymienić tu należy choćby długotrwałe przebywanie w jednej, niewygodnej dla ciała pozycji, ciężką pracę fizyczną podczas załadunków i rozładunków, a także stres, hałas, niekorzystne warunki mikroklimatyczne, wibracje, drgania i wdychanie oparów silników. Kumulacja tych szkodliwych czynników powoduje wzmożoną zapadalność kierowców na określone typy chorób.
Na co chorują kierowcy?
Do najczęstszych schorzeń występujących u kierowców zalicza się choroby układu krążenia, takie jak choroba niedokrwienna serca czy nadciśnienie tętnicze. Siedzący tryb życia przyczynia się ponadto do powstawania poważnych schorzeń kręgosłupa, a także problemów z żylakami hemoroidami, stawami i niektórymi partiami mięśni. Wskutek przymusu długotrwałego koncentrowania wzroku na drodze, kierowcy uskarżają się często na problemy ze wzrokiem, a podwyższony poziom hałasu towarzyszący jeździe powoduje u nich kłopoty ze słuchem. Coraz częściej mówi się też o tym, że kierowcy zawodowi znajdują się w podwyższonej grupie ryzyka zachorowań na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
Jak zapobiec wystąpieniu chorób?
By zapobiec wystąpieniu poważniejszych schorzeń, kierowcy powinni przestrzegać w swojej pracy pewnych zasad. Jedną z najważniejszych jest ruch – podczas pauzy zawsze powinni oni znaleźć czas na ćwiczenia rozciągające lub spacer. Wskazane u kierowców jest także zwracanie bacznej uwagi na jakość spożywanych posiłków, a także unikanie żywności typu fast food. Konieczne są również profilaktyczne badania, a także bezzwłoczna wizyta u lekarza w sytuacji pojawienia się niepokojących objawów.