W ostatnim artykule pisaliśmy o różnych rodzajach naczep w samochodach ciężarowych. Jednym z nich są naczepy z ruchomą podłogą, czyli tzw. walking floor – to ich temat postaramy Ci się przybliżyć w niniejszym materiale
W ostatnim artykule pisaliśmy o różnych rodzajach naczep w samochodach ciężarowych. Jednym z nich są naczepy z ruchomą podłogą, czyli tzw. walking floor – to ich temat postaramy Ci się przybliżyć w niniejszym materiale. Do czego służą, jak działają? Na te pytania odpowiadamy poniżej.
Naczepa walking floor – do czego służy?
Tego rodzaju naczepy zazwyczaj wykorzystuje się do transportu materiałów sypkich takich jak pasze, otręby, stłuczka szklana, itp. Konstrukcja naczepy uwalnia od problemu zamiatania podłogi po rozładunku, dzięki czemu wszelkie prace z tym związane przebiegają sprawniej. Ruchoma podłoga to udogodnienie, które automatyzuje i przyspiesza załadunek towaru do ciężarówki, pozwala również na przeprowadzenie rozładunku w zaledwie 10 minut (w zależności pd rodzaju przewożonego materiału).
Jak zbudowana jest naczepa walking floor?
Naczepy w swojej budowie posiadają:
- 24 rzędy listew aluminiowych,
- osie tarczowe,
- oś podnoszoną,
- plandekę rolowaną na bok,
- EBS.
Walking floor składa się z trzech zestawów listew – co trzecią listwę występuje łączenie. Ściany przednie i tylne tworzą profile aluminiowe, a na górze do przykrycia transportowanych materiałów stosuje się plandekę PCV.
Jak działa naczepa walking floor?
Naczepa walking floor działa dzięki pompie olejowej, którą montuje się w ciągniku siodłowym i panelu sterującym w kabinie kierowcy. Zdarza się, że naczepy te wyposażone są w specjalny system do przenoszenia palet. Nośność tego systemu wynosi blisko 30 ton.