Niepełnosprawni za kierownicą

Niepełnosprawność nie musi oznaczać rezygnacji z prowadzenia samochodu i wyrzuceniem prawa jazdy do kosza. Często wyjściem z sytuacji jest dostosowanie pojazdu do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Niepełnosprawność nie musi oznaczać rezygnacji z prowadzenia samochodu i wyrzuceniem prawa jazdy do kosza. Często wyjściem z sytuacji jest dostosowanie pojazdu do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Główną przyczynę niepełnosprawności osób w Polsce stanowią schorzenia układu krążenia, narządów ruchu a także schorzenia neurologiczne. Niższy jest jednak udział procentowy osób z chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym oraz uszkodzeniami wzroku i słuchu. Mimo, iż niektóre z tych schorzeń wykluczają osoby z możliwości posiadania prawa jazdy, to jednak w wielu przypadkach nie ma przeciwwskazań do prowadzenia auta. Jedynym warunkiem jest właściwe zmodyfikowanie samochodu poprzez wyposażenie go we właściwie dobrany system wspomagający czynności fizyczne takiej osoby.

Systemy wspomagające zmotoryzowanych osób niepełnosprawnych:

– systemy ułatwiające wsiadanie

– systemy odpowiedzialne na mocowanie oraz przewóz wózków inwalidzkich

– mechanizmy sterujące, służące kierowcy do kontroli samochodu niezależnie od jego dysfunkcji. Najpopularnieszymi mechanizmami sterującymi są ręczny gaz i hamulec, nierzadko połączony z automatyczna lub manualną bezsprzęgłową skrzynią biegów,

– inne urządzenia wspomagające, takie jak sterowanie regulacją foteli, szyb czy lusterek.

Ważne jest także, aby samochód osoby niepełnosprawnej był odpowiednio oznaczony. Znacznie ułatwi to korzystanie z miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Do tego konieczne jest wyrobienie karty parkingowej, którą można uzyskać w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta. Warto korzystać z możliwości jakie dają nam nowoczesne technologie. Dzięki temu nawet osoby niepełnosprawne, pomimo swoich ograniczeń, nie muszą rezygnować z przyjemności jaką jest jazda samochodem, a tym samym nie są one wykluczane ze środowiska społecznego.