O jakich przepisach kierowcy zazwyczaj zapominają? Oto 3 z nich

Nie pamiętamy, czy nie chcemy pamiętać o przepisach drogowych? Sprawdź, o jakich zasadach najczęściej zapominają polscy kierowcy

Nawet doświadczony kierowca może mieć problem z prawidłową znajomością przepisów ruchu drogowego. Poza tym, za stale zmieniającymi się przepisami nie każdy jest w stanie nadążyć. A Ty, o których obowiązujących przepisach jeszcze pamiętasz?

1. Zawracanie pod strzałką kierunkową

Jeżeli na skrzyżowaniu widnieje sygnalizator kierunkowy  (S3), czyli światła ze strzałką pokazującą kierunek jazdy, to nawet w przypadku, gdy na takim sygnalizatorze pali się światło zielone, obowiązuje zakaz zawracania. Ten sam przepis dotyczy skrzyżowania z nakazem jazdy w prawo lub lewo ( C8) – tam również znak określa dopuszczalne warianty ruchu, jednak zawracanie do nich nie należy.

2. Zatrzymanie przed strzałką

Każdy kierowca wie, że sygnalizator z zieloną strzałką oznacza tylko warunkową zgodę na wjazd na skrzyżowanie i skręt. Kierujący pojazdem ma radykalny obowiązek zatrzymać się przed świecącym na zielono sygnalizatorem, po czym przepuścić przechodniów, a przed wjazdem na skrzyżowanie upewnić się, że nie wymusza na nikim pierwszeństwa. Jeżeli jednak kierowca nie wie o tym przepisie, nie wie też, że jego złamanie jest tak samo karane jak przejazd na czerwonym świetle.

3. Parkowanie pod prąd

Parkowanie przy lewej krawędzi jezdni ( pod prąd) jest oczywiści dozwolone, ale tylko w obszarze zabudowanym, na jedno lub dwukierunkowej drodze i to o małym ruchu natężenia. W czym więc tkwi problem? W tym, że nie można określić pojęcia „małego ruchu natężenia”. Zatem o otrzymaniu mandatu decyduje wyłącznie dobry humor strażnika.