Opony w samochodach ciężarowych

Opony ciężarowe i koszty usług transportowych – choć pozornie te dwie kwestie łączą się ze sobą w minimalnym stopniu, to po chwili zastanowienia łatwo dojść do wniosku, że wcale tak nie jest.

Opony ciężarowe i koszty usług transportowych – choć pozornie te dwie kwestie łączą się ze sobą w minimalnym stopniu, to po chwili zastanowienia łatwo dojść do wniosku, że wcale tak nie jest. Ceny usług transportowych są bowiem w dużym stopniu zależne od kosztów transportu. Na ten z kolei składa się między innymi koszt zakupu paliwa. A zużycie paliwa jest bezpośrednio powiązane z elementami wyposażenia samochodu ciężarowego, a zatem także z oponami.

Jakie cechy powinny mieć dobre opony do samochodów ciężarowych, by zagwarantować firmom transportowym – a zatem także i ich klientom – maksymalną oszczędność wynikającą ze zmniejszonego zużycia paliwa?

Warto przede wszystkim zainwestować w opony o niskim oporze toczenia, a zatem opony nowej generacji wykonane ze szczególnego rodzaju gumy i posiadające określoną konstrukcję. Opony te charakteryzują się też mniejszym zużyciem energii oraz niższym poziomem emisji hałasu. Kolejne ważne kryteria wyboru opon to ich wytrzymałość oraz przyczepność. Ta druga kwestia ważna jest zwłaszcza w przypadku zakrętów lub niekomfortowych warunkach na drogach (mokra nawierzchnia, koleiny itd.). Producenci mierzą podczas testów także inne cechy, takie jak np. sprawne hamowanie na suchej nawierzchni, stabilność umieszczonego w pojeździe ładunku, komfort jazdy itd. Przy wyborze opon warto zapoznać się z ich specyfikacją i opisem producenta, dzięki czemu podjęcie określonej decyzji będzie uzasadnione i przede wszystkim trafne.