Spalanie paliwa a oszczędność w transporcie

Spalanie zależne jest od wielu różnych czynników, począwszy od sprawności silnika, poprzez stan opon, aż po styl jazdy kierowcy.

Spalanie zależne jest od wielu różnych czynników, począwszy od sprawności silnika, poprzez stan opon, aż po styl jazdy kierowcy. Oczywiście poziom spalania zależy też od wielkości i wagi pojazdu oraz przewożonego nim ładunku. Czy przedstawiciele branży transportowej mogą oszczędzać na paliwie? W jaki sposób mogą obniżyć spalanie i jak może to wpłynąć na ceny usług transportowych?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na czynniki często pomijane przy analizie poziomu spalania, takie jak np. aerodynamika pojazdu zależna od jego budowy. Ciężarówki poruszające się po autostradach cały czas zmagają się z dużym oporem powietrza. To, w jaki sposób są zbudowane, może w dużym stopniu wpływać na płynność jazdy i ilość zużywanej energii. Elementy zabudowy ciężarówek, takie jak na przykład dodatkowe owiewki, odchylacze odpływu czy też spojlery, mają za zadanie zmienić kierunek przepływu powietrza, a w konsekwencji skutecznie ograniczyć koszty transportu. To z kolei może się przekładać na spadek cen usług transportowych – większe oszczędności firmy mogą sprawić, że może ona zaoferować bardziej konkurencyjny koszt realizacji usługi.