Opony zimowe dla ciężarówek

Czy kierowcy samochodów ciężarowych w Polsce muszą wymieniać opony na zimowe? Jakie przepisy w tej kwestii obowiązują w innych krajach?

Jesień to okres, w którym kierowcy samochodów osobowych zaczynają już rozważać wymianę opon na zimowe. Czy podobnie jest w przypadku kierowców ciężarówek?

Opony zimowe do samochodów ciężarowych

Opony to jeden z ważniejszych elementów konstrukcji samochodu, również ciężarowego. To one w dużej mierze odpowiadają za bezpieczną jazdę, decydując o tym czy i jak pojazd się porusza, o jego przyspieszeniu, hamowaniu oraz trzymaniu się nawierzchni. Zimą spełnienie tych funkcji staje się trudniejsze, dlatego jeszcze przed pierwszym śniegiem kierowcy wymieniają opony na zimowe. Zimówki do samochodów ciężarowych, podobnie jak do osobówek, wyróżnia charakterystyczny symbol trzech górskich szczytów i płatka śniegu, zwany również symbolem alpejskim.

Zimówki w ciężarówce – w Polsce nieobowiązkowe

Polska jest jednym z krajów, obok Belgii, Wielkiej Brytanii i kilku innych, w których nie ma uregulowań dotyczących opon zimowych w samochodach ciężarowych. Oznacza to, że panuje dowolność co do ich zakupu. W takiej sytuacji polscy kierowcy decydują się najczęściej na opony uniwersalne, które są przystosowane do użytkowania przez cały rok, również w trudnych, zimowych warunkach. Warto zaznaczyć, że ceny ogumienia dla ciężarówek nie należą do najniższych, dlatego zakup kompletu opon letnich i zimowych może być sporym obciążeniem nawet dla dobrze prosperujących firm transportowych. Są jednak kraje, w których posiadanie specjalnych zimówek to prawnie uregulowany obowiązek.

Przepisy dotyczące opon zimowych dla ciężarówek

Przepisy dotyczące zimówek w samochodach ciężarowych obowiązują w niektórych krajach europejskich. W części z nich, czyli np. w Norwegii, Szwecji, Turcji i Rosji kierowcy są zobowiązani do poruszania się zimą na oponach z oznaczeniem 3PMSF (symbol alpejski) i/lub M+S (z ang. mud and snow, czyli błoto i śnieg). W niektórych krajach, takich jak Austria, Niemcy, Chorwacja i Włochy wystarczający jest symbol M+S*.

*Uznaje się, że opony z oznaczeniem M+S są przystosowane do poruszania się po drogach o niewielkim stopniu zaśnieżenia i/lub zabłocenia. Do jazdy w typowo zimowych warunkach są przeznaczone opony z oznaczeniem 3PMSF.