Pomyślne prognozy dla polskiej logistyki w oparciu o najnowszy raport PwC
W ostatnich dniach opublikowany został raport firmy doradczej PwC „Ocena światowego rynku infrastruktury transportowej”. Wynika z niego, że Polska powoli staje się logistyczną potęgą w Europie. Jakie są tego przyczyny i czym to zaowocuje w najbliższych latach? O tym poniżej.
Analiza inwestycji transportowych PwC
Według ekspertów PwC rozwój logistyki na terenie Polski jest efektem poprawiającej się infrastruktury transportowej. Dzięki temu centra logistyczne z Zachodu przenoszą się do naszego kraju. Przykładem może być firma Amazon, która wycofała swoje centra logistyczne z Niemiec na teren Polski i Czech. To właśnie Niemcy przodowały do tej pory w obszarze logistyki, gwarantując przewóz towaru z ich kraju do 70% mieszkańców kontynentu w ciągu doby. Dziś to Polska staje się krajem o takich możliwościach. Dzieje się tak za sprawą intensywnego rozwoju sieci drogowej oraz dobrej lokalizacji, która ma ogromne znaczenie dla tranzytu między krajami Europy Zachodniej i Wschodniej.
Perspektywy rozwoju
Zdaniem ekspertów PwC prognozy dla rozwoju transportu w Polsce są bardzo korzystne. Do 2032 roku Polska ma zapewniać 354,1 mln tonokilometrów przewozu towarów, czyli o niemal 100 mln więcej niż w ubiegłym roku. Inwestycje w drogi krajowe sięgnąć mają ponad 100 miliardów złotych, a głównym ich źródłem mają być fundusze unijne. Wyzwania przed jakimi stoi logistyka w Polsce to między innymi rozbudowa transportu intermodalnego oraz poprawa prędkości przewozowych i przepustowości dróg, co stworzy jeszcze bardziej atrakcyjne warunki dla europejskiego biznesu. Wszystko to jednak jest w zasięgu polskich możliwości.