Kierowco! Ćwicz dla dobra swojego kręgosłupa!

Żeby opóźnić pojawienie się kłopotliwego bólu kręgosłupa, warto postawić na odrobinę ruchu. Ćwiczenia, o których piszemy poniżej można wykonywać nawet w kabinie – np. podczas oczekiwania na rozładunek czy postoju na parkingu.

Kierowcy mierzą się z różnymi problemami natury zdrowotnej. Badania przeprowadzone w ramach kampanii „Ciśnienie na życie” pokazały, że osoby wykonujące ten zawód są narażone nawet na atak serca lub udar mózgu. Na liście dolegliwości, które prędzej czy później zaczną doskwierać każdemu kierowcy znajdują się bóle kręgosłupa. Żeby opóźnić ich pojawienie się, warto postawić na odrobinę ruchu. Ćwiczenia można wykonywać nawet w kabinie – np. podczas oczekiwania na rozładunek czy postoju na parkingu.

Jak ćwiczyć w kabinie – krok po kroku

Co robić, żeby pomóc swojemu kręgosłupowi podczas długiej trasy? Kierowca nie może zapominać o zachowaniu prawidłowej postawy za kierownicą – nie powinien się garbić, pochylać tułowia do przodu, siedzieć na brzegu fotela, itp. Bardzo ważna jest również aktywność fizyczna – również za kierownicą. Kiedy stoisz w korku, możesz wykonać serię ćwiczeń, które pomogą Ci w dolegliwościach związanych z kręgosłupem:

  • złóż dłoń w pięść, wsuń ją za plecy i dociskaj plecy do oparcia do momentu poczucia oporu dłoni,
  • potem oprzyj się mocno o fotel, prostując dłonie i naciskając na kierownicę do oporu,
  • siedząc w wyprostowanej pozycji na fotelu bez opierania się o niego złap górną obręcz kierownicy prostując ramiona i spinając pośladki, następnie przesuń ręce do środkowej części kierownicy i skręcaj tułów maksymalnie w lewo i w prawo (skręty wykonaj również z nogą założoną na nogę),
  • usiądź w fotelu w rozkroku, chwyć siedzenie między nogami i prostuj plecy napinając mięśnie i unosząc wysoko głowę,
  • spleć ręce na piersi, odegnij głowę do tyłu, odciągając podbródek


A jeśli masz możliwość wyjścia na chwilę z auta, poświęć kilka minut na to, żeby kucnąć z szeroko rozsuniętymi kolanami, dłońmi opartymi o podłoże i głową schowaną między ramionami – to ćwiczenie działa kojąco na lędźwiowy odcinek kręgosłupa.