Przewóz ładunków – poznaj podstawowe zasady

Szacuje się, że co czwarty wypadek z udziałem samochodu ciężarowego jest spowodowany niewłaściwie zamocowanym ładunkiem! Przedstawiamy poniżej 5 podstawowych zasad dotyczących przewozu ładunków, których zachowanie uchroni przewoźników przed tego rodzaju zagrożeniem.

przewoz ladunkowW krajach Unii Europejskiej transport drogowy odpowiada za niemal połowę pracy przewozowej. Jest to jedna z najważniejszych gałęzi transportu, która umożliwia przewóz ładunków z jednego krańca świata na drugi. Przewóz ładunków jest jednak operacją, w realizacji której przewoźnicy muszą trzymać się ściśle określonych zasad. W przeciwnym razie mogą stwarzać zagrożenie na drodze. Szacuje się, że co czwarty wypadek z udziałem samochodu ciężarowego jest spowodowany niewłaściwie zamocowanym ładunkiem! Przedstawiamy poniżej 5 podstawowych zasad dotyczących przewozu ładunków, których zachowanie uchroni przewoźników przed tego rodzaju zagrożeniem.

5 zasad dotyczących przewozu ładunków

  1. Ciężarówka nie może być przeładowana. Ładunek umieszczany na pojeździe nie powinien zatem przekraczać jego dopuszczalnej masy całkowitej. Przestrzeganie tej zasady kontroluje Inspektorat Transportu Drogowego.
  2. Kiedy umieszczasz ładunek na pojeździe musisz zadbać o to, by nie przekraczał on dopuszczalnych nacisków osi ciężarówki na drogę. Poza tym ładunek nie może wpływać na stateczność pojazdu ani utrudniać jego kierowanie.
  3. Ładunek powinien być tak zaizolowany, żeby nie wpływać na otoczenie przykrą wonią, hałasem, itp. 
  4. Mocowanie ładunku powinno być przeprowadzone z wykorzystaniem urządzeń, które zabezpieczą przed niepożądanymi zdarzeniami (np. zsunięciem się ładunku w czasie jazdy). 
  5. Szczególną uwagą objąć należy ładunki sypkie i zabezpieczyć je szczelnie przed zagrożeniem rozsypania się. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wszystkie przepisy dotyczące przewozu ładunków znajdziesz w Artykule 61 Prawa o Ruchu Drogowym, oraz normie PN-EN 12195.