Szacuje się, że co czwarty wypadek z udziałem samochodu ciężarowego jest spowodowany niewłaściwie zamocowanym ładunkiem! Przedstawiamy poniżej 5 podstawowych zasad dotyczących przewozu ładunków, których zachowanie uchroni przewoźników przed tego rodzaju zagrożeniem.
W krajach Unii Europejskiej transport drogowy odpowiada za niemal połowę pracy przewozowej. Jest to jedna z najważniejszych gałęzi transportu, która umożliwia przewóz ładunków z jednego krańca świata na drugi. Przewóz ładunków jest jednak operacją, w realizacji której przewoźnicy muszą trzymać się ściśle określonych zasad. W przeciwnym razie mogą stwarzać zagrożenie na drodze. Szacuje się, że co czwarty wypadek z udziałem samochodu ciężarowego jest spowodowany niewłaściwie zamocowanym ładunkiem! Przedstawiamy poniżej 5 podstawowych zasad dotyczących przewozu ładunków, których zachowanie uchroni przewoźników przed tego rodzaju zagrożeniem.
5 zasad dotyczących przewozu ładunków
- Ciężarówka nie może być przeładowana. Ładunek umieszczany na pojeździe nie powinien zatem przekraczać jego dopuszczalnej masy całkowitej. Przestrzeganie tej zasady kontroluje Inspektorat Transportu Drogowego.
- Kiedy umieszczasz ładunek na pojeździe musisz zadbać o to, by nie przekraczał on dopuszczalnych nacisków osi ciężarówki na drogę. Poza tym ładunek nie może wpływać na stateczność pojazdu ani utrudniać jego kierowanie.
- Ładunek powinien być tak zaizolowany, żeby nie wpływać na otoczenie przykrą wonią, hałasem, itp.
- Mocowanie ładunku powinno być przeprowadzone z wykorzystaniem urządzeń, które zabezpieczą przed niepożądanymi zdarzeniami (np. zsunięciem się ładunku w czasie jazdy).
- Szczególną uwagą objąć należy ładunki sypkie i zabezpieczyć je szczelnie przed zagrożeniem rozsypania się.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wszystkie przepisy dotyczące przewozu ładunków znajdziesz w Artykule 61 Prawa o Ruchu Drogowym, oraz normie PN-EN 12195.