Spedycja krajowa Gostyń

Dowiedz się więcej o spedycji krajowej.

Spedycją nazywa się działalność, która polega na organizacji przewozu towaru na zlecenie firmy lub osoby fizycznej. Działalność spedycyjna może mieć charakter handlowy i czynnościowy. W tym pierwszym przypadku firma spedycyjna nie tylko organizuje przewóz towaru, ale także zarządza jego dystrybucją. W tym drugim przypadku jej zadania ograniczają się jedynie do samych czynności związanych z organizacją transportu.

Spedycja krajowa ogranicza się do działalności wykonywanej w obrębie kraju, międzynarodowa natomiast wiąże się z koniecznością przewiezienia towaru za granicę. Podziałów w tej dziedzinie jest jeszcze wiele, w zależności od tego, jakie kryterium się przyjmie. Spedycja można podzielić np. na gałęziową i intermodalną, na właściwą i poszerzoną itd.

Międzynarodowy transport drogowy Gostyń

Niezależnie od tego, jakie kryteria definiowania spedycji się przyjmie, oczywistym faktem jest, że jest ona nierozłącznie powiązana z transportem, czyli z dziedziną dotyczącą praktycznej realizacji tego, nad czym pracują spedytorzy. W przypadku przewozów międzykrajowych, bardzo częstym środkiem transportu są samochody ciężarowe. Międzynarodowy transport drogowy to dziedzina, która rozwija się bardzo dynamicznie w całej Europie ze względu na charakter geograficzny kontynentu oraz współpracy handlowej pomiędzy państwami. Ze względów technicznych, czasowych i finansowych jest to najkorzystniejsza obecnie forma transportu.

Spedycja międzynarodowa Gostyń

Aby faktyczny transport towarów doszedł do skutku, konieczne jest dobre przygotowanie, które leży właśnie po stronie spedytorów. To ich zadaniem jest:

  • przyjęcie zlecenia i jego wycena,
  • doradztwo w zakresie formy transportu, środka transportu i innych kwestii związanych z przewozem,
  • odbiór i nadanie przesyłki,
  • przygotowanie (zabezpieczenie) przesyłki,
  • kontrola przebiegu zlecenia,
  • dostarczenie przesyłki do odbiorcy.

Spedytorzy opracowują wszystkie szczegóły przebiegu zlecenia, od terminów, poprzez trasy, aż po czas pracy kierowców.

Spedycja krajowa Gostyń

Te same zadania wykonują pracownicy spedycji krajowej, choć w ich przypadku nie muszą być uwzględniane kwestie związane z odprawą celną czy dokumentacją wymaganą za granicą (np. dotyczącą pracy kierowców). Zasada ich pracy jest jednak ta sama, a spedycja krajowa pozwala na dostarczanie różnorodnych towarów do lokalizacji w całej Polsce.

Transport ADR Gostyń

Warto powiedzieć też kilka słów o transporcie ADR, czyli dziedzinie zajmującej się towarami niebezpiecznymi. Zarządzanie takim transportem wymaga dodatkowej wiedzy (np. znajomości międzynarodowej konwencji ADR), a jego realizacja – specjalnych warunków i przygotowania. Takie zlecenia warto powierzać profesjonalistom, którzy na żadnym etapie pracy nie popełnią błędu i bezproblemowo doprowadzą zadanie do końca.

Jeśli jesteś zainteresowany usługami transportowymi i spedycyjnymi w Gostyniu, skontaktuj się z HiT Transport. Nasze oddziały w Wielkopolsce z pewnością staną na wysokości zadania. Zapraszamy!