Transport drogowy – jakie ma zalety?

Transport drogowy to wciąż najpopularniejsza metoda przewozu towarów. Jakie są jej zalety?

transport drogowyTransport drogowy to to, czym zajmujemy się na co dzień od wielu wielu lat. To obszar najważniejszy dla nas, ale przede wszystkim dla wielu różnych gałęzi przemysłu i nie tylko. Dzięki transportowi drogowemu towary mogą szybko trafić z jednego krańca świata na drugi, wciąż bowiem jest to dominująca forma ich przewożenia. W Unii Europejskiej ponad połowa towarów przewożona jest drogą lądową. Nie jest to jednak jedyna zaleta jaką posiada. Więcej walorów transportu drogowego poznasz z niniejszego materiału. 

Transport drogowy – 3 zalety, które decydują o jego wielkości 

1) To, co naszym zdaniem wydaje się być najważniejsze, jeśli chodzi o zalety przewozu drogowego towarów, to dostępność. Na rynku funkcjonuje niezliczona ilość firm transportowych wyposażonych we floty nowoczesnych samochodów ciężarowych. Potrafią one dotrzeć wszędzie tam, gdzie kolej czy statki nie mają dostępu, sprawiając, że jest to najbardziej uniwersalna i skuteczna forma transportu towarów.

2) Kolejną zaletą transportu drogowego są jego niskie koszty. Są one znacznie niższe niż w przypadku transportu morskiego czy kolejowego, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę malejące ceny samochodów. Warto również zwrócić uwagę na to, że tym taniej, im krótsza odległość, na którą trzeba przewieźć towar. 

3) Rozbudowana sieć dróg to kolejna zaleta transportu drogowego, która buduje jego przewagę w stosunku do alternatywnych form przewozu. Co ważne, dostawa towaru odbywa się tu na zasadzie door-to-door, czyli trafia bezpośrednio do zleceniodawcy, co jest niemożliwe w przypadku transportu koleją czy statkiem. Warto korzystać z transportu drogowego jako najwygodniejszej i najskuteczniejszej formy przewozu towarów z punktu startowego do punktu docelowego.