Transport drogowy – jakie prognozy?

Rola transportu drogowego w całym transporcie w Polsce wzrośnie. Już jakiś czas temu pisaliśmy na naszej stronie o sytuacji transportu drogowego w Polsce według GUS. Tę tendencję potwierdzają również niedawno opublikowane dane PwC i Oxford Economics.

Rola transportu drogowego w całym transporcie w Polsce wzrośnie. Już jakiś czas temu pisaliśmy na naszej stronie o sytuacji transportu drogowego w Polsce według GUS. Tę tendencję potwierdzają również niedawno opublikowane dane PwC i Oxford Economics.

Wspomniane wyżej dane wskazują na to, że transport drogowy w Polsce ma się całkiem dobrze – stanowi obecnie około 80% ogółu transportu w naszym kraju. Będzie jednak jeszcze lepiej. Prognozy sygnalizują, że jego dominacja będzie się coraz bardziej umacniać – w 2020 roku udział transportu drogowego ma już wynosić 82%. Co wpływa na tak korzystne wyniki?

Głównym sprzymierzeńcem dla rozwoju transportu drogowego w Polsce jest budowa nowych, lepszych dróg w ramach programu rozbudowy dróg i autostrad, który wspomagany jest środkami z Unii Europejskiej. Plan przewiduje budowę ok. 4 tysięcy kilometrów dróg w okresie od 2014 do 2023 roku. Są to drogi dobre jakościowo i o wysokich standardach bezpieczeństwa. Z czasem planowane są inwestycje uwzględniające zwiększenie przepustowości dróg.

Kolejnym czynnikiem wspomagającym rozwój transportu drogowego jest poprawa sytuacji Polski na międzynarodowej arenie logistycznej. Nasz kraj staje się coraz ważniejszym punktem tranzytowym między Europą Wschodnią i Zachodnią. Według raportu Prologis i ETF „Rozwój sieci nieruchomości logistycznych w Europie”, jesteśmy piątą potęgą w Europie, jeśli chodzi o logistykę. Co więcej, nasza sytuacja ma się z czasem w tym obszarze jeszcze bardziej poprawiać.