„Uwaga na TIR-y” – poradnik da kierowców samochodów osobowych

O czym kierowcy pojazdów osobowych powinni pamiętać, „spotykając” na drodze ciężarówki? Oto kilka wskazówek od Centrum Prasowego Renault.

Kilka dni temu Centrum Prasowe Renault opublikowało w sieci poradnik dla osób prowadzących na co dzień auta osobowe. Zawarte w nim wskazówki zwracają uwagę kierowców na to, jak zachować się na drodze podczas „spotkania” z ciężarówką, potocznie nazywaną „TIR-em”. Jakie porady zawiera materiał Renault? Krótkie streszczenie poniżej.

 1. Pamiętaj o martwym polu Każdy kierowca osobówki powinien pamiętać o tym, że osoby prowadzące samochody ciężarowe mają ograniczoną widoczność. Potężnych rozmiarów maszyna uniemożliwia dostrzeżenie tego, co dzieje się bezpośrednio przed nią i za nią, a także po bokach.O rozwiązaniu które może pomóc wyeliminować problem wypadków w martwym polu przeczytasz TUTAJ.
 2. Uważnie wyprzedzaj Podczas wyprzedzania samochodów ciężarowych należy zachować szczególną ostrożność – zamiar ten należy sygnalizować odpowiednio wcześniej, nawet, gdy manewr jest wykonywany na drodze wielopasmowej. Należy przy tym dobrze oszacować długość wyprzedzanego pojazdu, by mieć pewność, że wystarczy czasu na dokończenie manewru.
 3. Zmieniasz pas ruchu? Nie zajeżdżaj drogi ciężarówceJeśli planujesz zmienić pas ruchu, pamiętaj, by zachować odpowiednią odległość przed znajdującym się z tyłu pojazdem ciężarowym. Samochód ten posiada wiele większą masę, co wpływa na czas jego hamowania. Nie należy również zapominać o trudnościach z widzeniem przez drajwerów przestrzeni znajdującej się w martwym polu. 
 4. Ostrożnie na zakręcie! Skręcający samochód ciężarowy potrzebuje więcej miejsca niż każdy inny pojazd. Z tego względu kierowcy osobówek powinni zadbać w takiej sytuacji o zachowanie odpowiednio bezpiecznej odległości. Wskazówka ta dotyczy również kierowców poruszających się na innych pasach – może się bowiem zdarzyć, że przy skręcie w prawo ciężarówka „zahaczy” o sąsiedni pas.
 5. Bezpieczna odległość to podstawa Czy wiesz, że pojazdy o takich rozmiarach i masie jak ciężarówki są w stanie wytworzyć podmuchy wiatru zdolne zepchnąć z drogi samochód osobowy? Warto o tym pamiętać i w czasie jazdy W KAŻDEJ SYTUACJI zachować bezpieczną odległość od pojazdu ciężarowego. To już koniec listy wskazówek zaproponowanych przez Renault. Dodalibyście do niej jakieś porady z własnego doświadczenia?
 6. Podczas tegorocznego 26. finału WOŚP w Ińsku udało się zebrać ponad 14 tysięcy złotych. Wśród licytowanych przedmiotów znalazły się również gadżety HiT Transport.
 7. Cieszymy się, że w tym roku po raz kolejny mieliśmy przyjemność wziąć udział w wielkiej zbiórce funduszy na zakup sprzętu dla noworodków. Nasze gadżety można było wylicytować podczas 26. Finał WOŚP w Ińsku.
 8. Wielka Orkiestra zagrała już po raz 26.
 9. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to fundacja, która cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Przez ostatnie 25 lat udało jej się zebrać ponad 800 mln złotych, które umożliwiły zakup ponad 40 tysięcy specjalistycznych urządzeń, ratując w ten sposób zdrowie i życie milionów ludzi. Już dziś wiemy, że tegoroczna zbiórka zakończyła się ogromnym sukcesem. Na konto WOŚP wpłynęła rekordowa kwota ponad 80 mln złotych, które zostaną przeznaczone na wyrównanie szans w leczeniu noworodków. Cieszymy się, że mogliśmy mieć w tym sukcesie swój mały udział.
 10. HiT również gra dla potrzebujących
 11. Nie jest nam obca zasada społecznej odpowiedzialności biznesu, stąd też z wielką przyjemnością angażujemy się w akcje, które wspierają lokalne inicjatywy.
 12. Czytaj więcej:
 13. o wsparciu dla drużyny Falubazu oraz imprez, takich jak Juwenalia w Szczecinie.
 14. Nie mogło nas też zabraknąć na 26. finale WOŚP organizowanym w Ińsku, na którym pojawiliśmy się razem z pełną torbę niespodzianek przeznaczonych do licytacji. W sumie – ze wszystkich zbiórek i licytacji, organizatorom z Ińska udało się zebrać ponad 14 tysięcy złotych! Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że mogliśmy mieć swój mały udział w tym wielkim sukcesie. Nie jest to jednak ostatnie słowo w historii naszej charytatywnej działalności. Zamierzamy wspierać WOŚP do końca świata i o jeden dzień dłużej!