Kursy nauki jazdy nie zawsze odpowiednio przygotowują do samodzielnej wyprawy po dżungli drogowej. Dlatego oprócz włączenia świateł, należy również włączyć myślenie i nie zapominać o tzw. „martwym polu”.Kursy nauki jazdy nie zawsze odpowiednio przygotowują do samodzielnej wyprawy po dżungli drogowej. Dlatego oprócz włączenia świateł, należy również włączyć myślenie i nie zapominać o tzw. „martwym polu”. Polscy kierowcy nie za często korzystają z lusterek wstecznych. By się o tym przekonać wystarczy spróbować jazdy lewym pasem na drodze z przynajmniej dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Można wówczas zauważyć, że mało kto zwraca uwagę na nadjeżdżający z tyłu samochód i spokojnie, w wolnym tempie i bezkarnie wjeżdża na jego maskę bez najmniejszej woli przyśpieszenia. Kończy się to oczywiście nagłym i ostrym hamowaniem, miganiem światłami czy (bardziej drastycznie) bojową kłótnią przez szybę samochodu. Niestety, zdarzyć się może również, że nadjeżdżający z tyłu kierowca nie będzie w stanie w porę zahamować i w efekcie najedzie na samochód, który nagle z bliżej nieznanych przyczyn „wyrósł” mu przed zderzakiem.
Usterka lusterka
Lekceważenie znaczenia wstecznych lusterek przyczynia się do wielu kolizji na wielopasmowych miejskich drogach, gdzie to zmieniając pas, trzeba zachować szczególną ostrożność oraz wyostrzyć wszystkie zmysły profesjonalnego kierowcy. Bywa jednak, że samo używanie lusterek wstecznych nawet przez najbardziej doświadczonego kierowcę nie gwarantuje bezpieczniej jazdy, gdyż w niektórych sytuacjach lusterko jest „ślepe”. Dlaczego się tak dzieje? Do sytuacji dochodzi, gdy wyprzedzający( lub wyprzedzany przez nas) pojazd znajdzie się tuż za naszym samochodem, lub zupełnie z boku. W tym właśnie miejscu na kierowcę spokojnie czeka „martwe pole” lusterka. Jedyny sposób na kontrolę sytuacji na drodze jest obejrzenie się przez ramię, gdyż nawet najbardziej nowoczesne lusterka nie przeskoczą tej wady. Można jednak zminimalizować jej wpływ na bezpieczną jazdę ustawiając starannie lusterka. Boczne należy wyregulować, tak aby odbijały zaledwie niewielki zarys naszego auta. Jeżeli widok tyłu naszego auta zajmuje połowę lusterka, to o 50% spada prawdopodobieństwo dostrzeżenia zbliżającego się z tyłu auta, gdyż zasłaniania przez nasz samochód część jest bezużyteczna.
Aby maksymalnie zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego, spojrzyj w lusterka wstecznie i obejrzyj się za siebie, gdy planujesz:
-rozpocząć wyprzedzanie-wyjechać z zatoczki lub innego miejsca postojowego-zmienić pas-ominąć pojazd znajdujący się na Twoim pasie ruchu-zawrócić w prawo lub lewo-manewrować jadąc tyłem