Zatrzymanie prawa jazdy niezgodne z Konstytucją?

Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka funkcjonujące od kilku tygodni nowe przepisy drogowe zezwalające na zatrzymanie prawa jazdy mogą być niezgodne z Konstytucją.

Obowiązujące od 18 maja przepisy umożliwiają policji odebranie na trzy miesiące prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczyli prędkość dozwoloną w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Dodatkowo, zatrzymani kierowcy płacą mandat i otrzymują punkty karne  Karani są więc podwójnie, co budzi wątpliwości Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Fundacja zwraca uwagę, że w ten sposób kierowcom odebrano możliwość odwołania się od decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy. 

Innego zdania jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, odwołując się do punktów karnych. Dodaje, że Europejski Trybunał Praw Człowieka nie uznał połączenia mandatów i punktów karnych za naruszenie zakazu podwójnego karania.

Oprócz przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h, od 18 maja prawo jazdy traci się również za zbyt dużą liczbę przewożonych osób. Nowe przepisy zaostrzają też kary dla pijanych kierowców.