Zawód kierowca-mechanik – czyli kiedy wejdzie nowy kierunek nauczania do szkół ponadgimnazjalnych?

W środę 17 lutego odbyła się konferencja na temat wprowadzenia do szkół ponadgimnazjalnych nauki w kierunku kierowca-mechanik. Na spotkaniu pojawili się posłowie, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji oraz starostowie, dyrektorzy szkół i przewoźnicy drogowi.
W środę 17 lutego odbyła się konferencja na temat wprowadzenia do szkół  ponadgimnazjalnych nauki w kierunku kierowca-mechanik. Na spotkaniu pojawili się posłowie, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji oraz starostowie, dyrektorzy szkół i przewoźnicy drogowi.
 Brak nauczania w tym zawodzie, nieprecyzyjne przepisy prawne czy niewłaściwie wydawane pieniądze publiczne to tylko niektóre kwestie poruszane na zebraniu. Przewoźnicy apelują o bezzwłoczne działania ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej, dzięki którym już 1 września 2016 roku w szkołach ponadgimnazjalnych będzie możliwość zdobycia zawodu w kierunku kierowca-mechanik. Zdaniem przedsiębiorców koniecznie jest przede wszystkim szkolenie na prawo jazdy kategorii C oraz C+E.

W dzisiejszych czasach, aby zdobyć uprawnienia na prowadzenie ciężarówki trzeba zainwestować niemałą kwotę pieniędzy, dlatego należy przywrócić zawód kierowcy na listę MEN. Mimo, iż pojawiło się rozporządzenie przywracające zawód kierowcy do szkół, to ciągle nie ma podstawy programowej. W takiej sytuacji możliwość rozpoczęcia nauki od 1 września w tym zawodzie staje pod dużym znakiem zapytania.

Jadwiga Parada, doradca ministerstwa edukacji podkreśla, że resort intensywnie opracowuje plan, aby od września uczniowie mieli możliwość rozpoczęcia nauki w szkołach w zawodzie kierowca-mechanik. Wspomniała również rozwiązaniu polegającym na tym, że zleceniodawcy będą współpracować w kształceniu praktycznym, gdyż byłoby to dużym wsparciem dla Ministerstwa Edukacji.