3 mity na temat ciężarówek

Nie takie ciężarówki straszne, jak je malują…

Nie takie ciężarówki straszne, jak je malują ???? By dowieść prawdziwości tych słów, postanowiliśmy rozprawić się z największymi pogłoskami, jakie krążą na ich temat.

1. Ciężarówki kontra korki

Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, to nie ciężarówki, ani firmy transportowe wysyłające je w świat, są powodem powstających na drogach i ulicach zatorów. Korki to wina tych kierowców, którzy niezbyt dobrze orientują się, jak zachować się na drodze w sytuacji wysokiego natężenia ruchu. Jest to kwestia doświadczenia, którego nie można odmówić kierowcom zawodowym, a którego często brakuje kierowcom osobówek.

Czytaj również: Największe korki w historii

2. Ciężarówki kontra wypadki

Krążą legendy, że ciężarówka to prawdziwy postrach dróg, który stwarza najwięcej niebezpiecznych sytuacji na drodze. Nic bardziej mylnego! Jak pokazują statystyki z 2017 roku, kierowcy ciężarówek odpowiadają za ok. 3,4% wypadków, podczas gdy kierowcy pojazdów osobowych mają ich na koncie 76,6%. Wiele osób próbuje wyjaśniać te wyniki tym, że kierowców zawodowych jest dużo mniej niż kierowców osobówek. Ten argument też można jednak łatwo podważyć. Zakładając, że kierowców zawodowych jest 10 razy mniej niż kierowców osobówek, powinni oni powodować średnio co 10 wypadek, a jak pokazują statystyki – powodują co 30. Kierowcy ciężarówek jeżdżą bezpieczniej!

Czytaj również: Co zrobić, by było mniej wypadków na drogach?

3. Ciężarówki kontra ekologia

Zdaniem wielu osób ciężarówki to kopcące spalinami kocmołuchy, które wespół z fabrykami odpowiadają za rosnące zanieczyszczenia powietrza. I w tym przypadku również zupełnie pomija się miliony diesli, które każdego dnia zatruwają ulice z pojazdów osobowych. Ale to nie one są winne. Winne są natomiast ciężarówki, w przypadku których skrupulatnie sprawdzane są spełniane przez nie normy emisji spalin (sic!).

Czytaj również: Firmy transportowe przesiądą się na ekologiczne ciężarówki

Mamy nadzieję, że udało nam się oczyścić pojazdy ciężarowe z zarzutów, które bardzo często są im stawiane. Pamiętajcie, że ciężarówki nie odpowiadają za całe zło tego świata, kierowcy to nie mordercy, a firmy transportowe to nie adwokaci diabła ???? Wbrew czarnemu PR-owi, jaki nam się robi, robimy całkiem sporo dobrego dla tego świata.