Koronawirus wymusił wprowadzenie kilku zmian w transporcie. Jakich? O tym w artykule.
Koronawirus sieje spustoszenie nie tylko w populacji, ale również w gospodarce. Nie bierze jeńców – godzi w każdą branżę w mniej lub bardziej dotkliwy sposób. Dotyczy to również branży TSL, która w związku z kryzysem i zmianami w łańcuchach dostaw odnotowuje dotkliwe straty.
Oprócz strat, pandemia wiąże się również z obowiązkiem wprowadzenia różnego rodzaju zmian w działaniu poszczególnych przedsiębiorstw, a także całych sektorów. Zmiany te pojawiły się również w obszarze transportu. Kilka z nich omawiamy poniżej.
Zielone korytarze dla transportu
W związku z zagrożeniem, jakie niesie ze sobą koronawirus, Unia Europejska przywróciła na granicach kontrole, które obejmują badanie stanu zdrowia osób wjeżdżających do kraju oraz zbieranie wszelkich danych potrzebnych do skierowania ich na obowiązkową kwarantannę. To środki bezpieczeństwa, które są niezbędne, jednak w praktyce mocno uciążliwe, ponieważ wydłużają czas spędzany na granicy, przyczyniając się przy tym do tworzenia się korków i zatorów. By ułatwić firmom przewozowym działanie w tym trudnym czasie, wprowadzono dla nich specjalne zasady przekraczania granicy, czyli tzw. zielone korytarze. Dzięki temu kontrole kierowców są ograniczone do minimum, a transport towarów może odbywać się bez większych utrudnień.
Zmiany w czasie pracy kierowców
Pandemia wymusiła również zmiany w obrębie czasu pracy zawodowych kierowców. Od 17 kwietnia do 30 maja dzienny czas spędzony za kierownicą może wynosić nie 9, a 11 godzin. Dodatkowo, tygodniowy czas pracy nie może wynieść więcej niż 60 godzin, a łączny czas pracy przez dwa następujące po sobie tygodnie nie może przekroczyć 96 godzin. Kierowca ma również prawo do 45-minutowej przerwy regeneracyjnej, z której może skorzystać po okresie prowadzenia pojazdu trwającym 5,5 godziny.
Wydłużenie ważności zaświadczeń
Z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia szkoleń i sporządzenia nowych dokumentów certyfikaty ADR, których ważność upływa między 1 marca 2020 r. a 1 listopada 2020 r. są automatycznie wydłużone. Nowy termin ważności, w zależności od wersji, to 30.08.2020 lub 30.11.2020.
O wpływie koronawirusa na firmy transportowe piszemy również TU.