5 cech dobrego kierowcy zawodowego

Jakimi kompetencjami powinien wyróżniać się dobry kierowca zawodowy?

O tym, jakie cechy powinna mieć dobra firma transportowa, pisaliśmy już w jednym z naszych poprzednich artykułów. Dziś skupimy się na kompetencjach, jakimi powinni wyróżniać się kierowcy zawodowi.

1. Umiejętność błyskawicznego dokonywania wyborów

Kierowca jest niejako przedstawicielem swojej firmy, o której interesy jest zobowiązany dbać. Będąc w trasie, wielokrotnie mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy zaistnieje konieczność samodzielnego podjęcia decyzji, w związku z brakiem możliwości skontaktowania się ze swoją firmą. W takich momentach kierowca powinien wykazać zimną krew, by dokonać wyboru zgodnego z interesem swojego pracodawcy.

2. Odpowiedzialność

Kierowca zawodowy ma pod swoją pieczą nie tylko pojazd, ale również ładunek i o każde z nich powinien dbać z takim samym oddaniem. Jego troska o powierzone mienie powinna przejawia się m.in. w jego odpowiednim zabezpieczeniu oraz dbaniu o właściwe warunki przewozu. Kierowca zawodowy powinien również umieć przewidywać niektóre sytuacje, np. odpowiednio wcześnie zatankować auto czy wyposażyć się w zapasowe żarówki i bezpieczniki.

3. Terminowość

W umowie między firmą transportową a firmą zlecającą transport zawsze ustalony jest termin, w jakim ładunek ma zostać dostarczony do miejsca docelowego. Punktualność jest zatem cechą niezwykle istotną i pożądaną u każdego kierowcy zawodowego.

4. Języki obce

Ponieważ transport międzynarodowy wiąże się z podróżowaniem po krajach zagranicznych i kontaktowaniu się z osobami posługującymi się różnymi językami, wskazane jest, aby kierowca znał choć kilka podstawowych zwrotów z języków krajów, do których najczęściej jeździ.

5. Zasady ruchu drogowego (nie tylko w Polsce)

Poszczególne kraje mogą się między sobą różnić zasadami obowiązującymi w ruchu drogowym. Dobrze jest znać te niuanse, ponieważ w przeciwnym razie kierowcy grożą konsekwencje w postaci mandatu.