4 wskazówki, jak dbać o ciężarówkę zimą

Jak zabezpieczyć pojazd ciężarowy przed bardzo niskimi temperaturami? Sprawdź!

Wysokie mrozy dają nam wszystkim w kość. Szczególnie zaś kierowcom, którzy zapewne niejeden poranek spędzili już na wskrzeszaniu akumulatora po setnej próbie odpalenia samochodu. Czy są jakieś sposoby na to, by pojazd ciężarowy lżej zniósł zimę, a jego kierowca w końcu odetchnął z ulgą? Oto 4 wskazówki, które mogą w tym pomóc.

Zobacz także: 6 sposobów na oblodzone szyby w aucie

 1. Zadbaj o układ pneumatyczny
  Posiadasz manometr? Jeśli tak, to kontroluj ciśnienie w układzie. Kiedy zacznie spadać, nawet w czasie postoju, oznaczać to może nieszczelność, której konsekwencją może być wnikanie wilgoci do wnętrza. Nie ma natomiast większego zagrożenia dla układu pneumatycznego niż woda, zwłaszcza w mroźne dni!Trzeba jednak podkreślić, że niezależnie od szczelności układu, wilgoć dostaje się do środka, więc warto raz na jakiś czas zastosować zawór spustowy w celu pozbycia się zalegającej wody. By zapobiec zamrożeniu układu, zalecane jest też użycie specjalnego płynu do układów pneumatycznych.Zobacz także: Kierowco sprawdzaj ciśnienie w swoich oponach
   
 2. Sprawdź akumulator
  Nawet najlepszej jakości akumulator może odmówić posłuszeństwa, szczególnie, gdy samochód nocuje pod chmurką. W związku z tym warto sprawdzić jego kondycję u specjalistów, którzy za pomocą narzędzi pomiarowych ocenią, czy element jest gotowy do drogi w mroźne dni.
   
 3. Zobacz, jaka jest temperatura zamarzania płynu chłodzącego
  Mrozy, z którymi mamy aktualnie do czynienia, wymuszają na kierowcach używanie płynów o wysokiej odporności na zamarzanie. Takie płyny uchronią Cię przed uszkodzeniem korków bezpieczeństwa w silniku, a także przed zniszczeniem chłodnicy.
   
 4. Miej ze sobą łańcuchy
  W niektórych krajach, takich jak np. Bośnia i Hercegowina, łańcuchy przeciwśniegowe to obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Ich posiadanie daje Ci pewność mobilności i bezpieczeństwa w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach. Z ich pomocą znacząco poprawisz przyczepność kół do nawierzchni, która jest pokryta śniegiem lub lodem.