6 pomysłów na oblodzone szyby w aucie

Zima daje się we znaki polskim kierowcom. Śliskie drogi czy ograniczona widoczność to jednak nie jedyne problemy, jakim muszą stawić czoła. Wielu kierowców, zwłaszcza tych, którzy parkują „pod chmurką”, każdego ranka musi stoczyć prawdziwą wojnę z lodem na oknach. Co zrobić, by tę wojnę wygrać? Poniżej 6 sposobów, które pomogą uporać się z oblodzonymi szybami. 

1. Skrobaczka

Z uwagi na niską cenę i łatwą dostępność, jest to metoda stosowana najczęściej, nie zawsze jest jednak w pełni bezpieczna. Wystarczy ziarenko piasku, by nacisk skrobaczki doprowadził do powstania na powierzchni szyby rysy.

2. Środki odmrażające 

Alternatywą dla skrobaczki są środki odmrażające, np. w sprayu. Są one niezastąpione zwłaszcza wtedy, gdy szyba jest pokryta grubą warstwą lodu, której nie sposób ściągnąć skrobaczką. By pozbyć się lodowego problemu, wystarczy spryskać sprayem szybę, a po niedługim czasie zdjąć z niej resztki lodu.

3. Pokrowiec lub mata ochronna

Nocne parkowanie „pod chmurką” wymaga okrycia szyb specjalnym pokrowcem lub matą, którą wykorzystujemy latem jako ochronę przed słońcem. Dzięki takiej ochronie szyby są skutecznie chronione przed śniegiem i mrozem.

4. Letnia woda z denaturatem/octem

By usunąć oblodzenie z szyby, wielu kierowców sięga po ciepłą wodę zmieszaną z octem lub denaturatem. Należy jednak przy tym uważać przy używaniu mieszanki na uszczelki i wycieraczki oraz zadbać o to, by temperatura wody nie była zbyt wysoka – wskutek tak drastycznej zmiany temperatury, szyba może pęknąć.

5. Nawiew po uruchomieniu silnika

Przy stosowaniu tej metody niewskazane jest czekanie z nawiewem do rozgrzania się silnika. Należy również pamiętać, by nie zostawiać samochodu z włączonym silnikiem na postoju, ponieważ grozi to mandatem.

6. Webasto

Ogrzewanie postojowe, zwane również webasto, to podłączony do układu chłodzenia aparat grzewczy, który jest montowany pod maską. Rozgrzewa nie tylko wnętrze auta, ale również silnik, a włączyć można go za pomocą pilota, a nawet telefonu komórkowego – odpowiednio wcześniej przed planowanym wyjazdem. 

A Wy jakie macie sprawdzone sposoby na oblodzone szyby?