7 porad dla początkującego kierowcy zawodowego

Polski transport od dłuższego czasu cierpi na deficyt kierowców zawodowych, dlatego każdy świeży adept tej profesji jest w branży na miarę złota. Celem niniejszego artykułu jest wsparcie młodych kierowców w ich pierwszych krokach i pierwszych kilometrach na trasie. A zatem… ruszajmy w drogę!

1. Zadbaj o dobre obuwie

Wydawałoby się, że kwestie odzieżowe w zawodzie kierowcy nie są istotne, jednak weterani dobrze wiedzą, jak wielka jest różnica między prowadzeniem w butach ochronnych, a kierowaniem w sandałach. Zadbaj o odpowiednie obuwie bez odkrytych palców!

2. Wdrażaj dobre praktyki cofania

Niech w nawyk wejdzie Ci sprawdzanie otoczenia pojazdu przed rozpoczęciem cofania. Wyjdź z kabiny, rozejrzyj się i jeśli nie zauważysz żadnych przeszkód – cofaj. Uchroni Cię to przed wypadkami.

3. Sprawdzaj stan naczepy

Kiedy zdarzyło Ci się zostawić naczepę bez nadzoru lub właśnie ją podpinasz, koniecznie sprawdź jakość podpięcia!

4. Dokonuj własnych inspekcji technicznych

Kontroluj stan swojego pojazdu regularnie – nigdy nie wiadomo, czy nie doszło do jakieś awarii, która może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Kontroluj ciężarówkę, nie pozwól, by to ona kontrolowała Ciebie ????

5. Sprawdzaj wagę ładunków

Jeśli chcesz być bezpieczny i uniknąć płacenia mandatów, sprawdzaj za każdym razem wagę przewożonych ładunków. Nie dopuść do sytuacji, kiedy Twój pojazd jest przeciążony.

6. Nie używaj długich świateł w nocy

Dla dobra swojego i innych uczestników ruchu – zrezygnuj z jazdy na długich światłach kiedy jest ciemno. Takie światła oślepiają kierowców, prowadząc do niebezpiecznych sytuacji na drogach.

7. Zaopatrz się w gotówkę

Kiedy będziesz wybierać się w swoją pierwszą trasę międzynarodową, nie zapomnij wyposażyć się w gotówkę kraju, do którego jedziesz – nigdy nie wiadomo, czy wystarczy Ci jedzenia w słoikach ????