Jak zmniejszyć poziom smogu? Podczas minionej edycji Smogathonu został zaprezentowany projekt, który może w tym skutecznie pomóc!
Od pewnego czasu cała Polska zmaga się ze smogiem, którego dopuszczalne normy w wielu miastach zostały przekroczone nawet o kilkaset procent. Jednym z czynników odpowiedzialnych za to zjawisko jest transport drogowy. Jak uporać się z generowanymi przezeń spalinami?
Transport a smog
Choć transport drogowy generuje jedynie ok. 10% zanieczyszczeń, to jednak wciąż pozostaje głównym „winowajcą”, jeśli chodzi o zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem azotu oraz drugim, po piecach na paliwo stałe, źródłem emisji pyłów PM10 i PM2,5. Konsekwencje tych zanieczyszczeń są szczególnie szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Smog powoduje spustoszenie w organizmie, niszcząc układ krwionośny, oddechowy, nerwowy, zwiększając przy tym ryzyko pojawienia się alergii, zawału czy nowotworu. Czy istnieje jakiś sposób na uporanie się z tym problemem?
Mech oczyści powietrze?
W ramach organizowanego cyklicznie konkursu Smogathon, studenci, inżynierzy i naukowcy dzielą się swoimi pomysłami, mającymi pomóc w walce ze smogiem. W minionej edycji z największym uznaniem spotkał się, przygotowany przez niemiecką firmę Green City Solutions, projekt CityTree.
Projekt opiera się na wolnostojących konstrukcjach z mchu. Jest to mech zmodyfikowany genetycznie, zdolny pochłonąć tyle smogu, co 275 drzew, zajmując przy tym o 99% mniej powierzchni. Dużą zaletą konstrukcji jest wyposażenie w inteligentne czujniki gromadzenia danych klimatycznych i środowiskowych, a także system nawadniania oraz panele słoneczne, dzięki którym CityTree jest w 100% samowystarczalny. Obecnie korzysta z niego już 11 miast na świecie, m.in. Berlin, Paryż i Oslo.
Czy doczekamy się go również w Polsce? Koszt jednego CityTree wynosi ok. 25 tys. euro, jednak, jak twierdzą twórcy projektu, istnieje możliwość obniżenia kosztów inwestycji, np. poprzez montaż konstrukcji na już istniejących przystankach. Czy to się uda? Miejmy nadzieję, że władze polskich miast zainteresują się wdrożeniem projektu na swoim terenie, dzięki czemu uda się zminimalizować śmiertelne zagrożenie, jakie niesie ze sobą smog.