Cena obowiązkowego ubezpieczenia samochodu w górę

Na polskim rynku pojawiły się polisy OC z usługą bezpośredniej likwidacji szkody. Spowodowało to wzrost cen obowiązkowych polis ubezpieczeniowych średnio o 15 %.

Na polskim rynku pojawiły się polisy OC z usługą bezpośredniej likwidacji szkody. Spowodowało to wzrost cen obowiązkowych polis ubezpieczeniowych średnio o 15 %. Na czym polega bezpośrednia likwidacja szkody?Bezpośrednia likwidacja szkody umożliwia poszkodowanemu w wypadku bądź kolizji drogowej kierowcy likwidację szkody w firmie, w której jego pojazd jest ubezpieczony. Wcześniej za likwidację szkody odpowiadał ubezpieczyciel sprawcy kolizji lub wypadku drogowego. Obecnie cały proces odszkodowawczy przebiega znacznie sprawniej i szybciej niż w wariancie klasycznym bez opcji bezpośredniej likwidacji szkody. Jakiego rzędu są to opłaty?We wrześniu średni koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC wyniósł 389 złotych i był o 48 złotych większy niż sześć miesięcy wcześniej. Na tę podwyżkę wpływ mogła mieć również grudniowa rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego. Analizy dokonano na profilu tego samego kierowcy: osoba w wieku 33 lat, prowadząca samochód bezszkodowo od 10 lat i 60 proc. zniżki w OC, właściciel Opla Astry z 2007 roku o pojemności silnika 1,4 i mocy 90 KM.
Gdzie najtaniej. Gdzie najdrożej?Największy wzrost cen OC odnotowali kierowcy trzech miast – Szczecina, Poznania i Olsztyna. W najmniejszym stopniu podwyżki dotknęły kierowców z Wrocławia, Lublina i Torunia. Jeżeli chodzi o miasta wojewódzkie, to podwyżka najbardziej dotknęła mieszkańców Warszawy, Wrocławia, Poznania i Gdańska. Kwota obowiązkowego ubezpieczenia OC waha się w tych miastach od 466 do 476 złotych.