Ciężarówki przyszłości

Powstają projekty hybrydowych pojazdów ciężarowych, które pozwoliłyby znacznie ograniczyć emisję spalin do atmosfery.

Hybryda w transporcie – o tym rozwiązaniu mówi się już od kilkunastu lat. Unia Europejska nakłada na kraje członkowskie ograniczenia związane z emisją dwutlenku węgla. W związku z tym powstają projekty hybrydowych pojazdów ciężarowych, które pozwoliłyby znacznie ograniczyć emisję spalin do atmosfery. Mowa o połączeniu silnika Diesla z silnikiem elektrycznym, w efekcie którego praca samochodu jest znacznie bardziej cicha i przede wszystkim bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego.

Wiele firm transportowych chętnie testuje nowe propozycje dotyczące napędzania samochodów ciężarowych. Opracowane projekty to między innymi rozwiązania obejmujące:

  • pracę silnika elektrycznego tylko na pierwszym biegu – dzięki czemu odbywa się ciche przyspieszenie. Na wyższych biegach pracuje już silnik hybrydowy;
  • odzyskiwanie energii podczas hamowania i ponowne używanie jej do napędzania silnika elektrycznego, który napędza silnik Diesla;
  • odzyskiwanie energii podczas hamowania, zamienianie jej w energię elektryczną, która napędza pojazd do momentu osiągnięcia prędkości 20 km/h.

Obecnie samochody hybrydowe są drogim rozwiązaniem, jednakże z upływem czasu, jeśli będą stawały się coraz powszechniejsze w transporcie drogowym, ich ceny spadną, a obniżce ulegną także i ceny usług realizowanych z ich wykorzystaniem.