Dzień bez Samochodu

We wtorek, 22 września, obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. O ile kierowcy zawodowi bezpośredniego udziału w świętowaniu brać nie mogą (z racji wykonywanych obowiązków), o tyle kierowcy-amatorzy powinni świętować. Tym bardziej, że szereg miast włącza się aktywnie w obchody tego święta.

We wtorek, 22 września, obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. O ile kierowcy zawodowi bezpośredniego udziału w świętowaniu brać nie mogą (z racji wykonywanych obowiązków), o tyle kierowcy-amatorzy powinni świętować. Tym bardziej, że szereg miast włącza się aktywnie w obchody tego święta. Jak ?

Władze Warszawy zdecydowały się wprowadzić bezpłatne przejazdy autobusami, tramwajami, metrem oraz Szybką Koleją Miejską dla wszystkich mieszkańców Warszawy niezależnie od tego, czy posiadają prawo jazdy lub samochód. Bezpłatny przejazd obowiązuje zarówno w pierwszej, jak i drugiej strefie. 

Urzędnicy z Poznania proponują bezpłatną komunikację miejską (autobusy, tramwaje) kierowcom. Warunkiem koniecznym jest posiadanie dowodu rejestracyjnego pojazdu, który kierowca pozostawił na parkingu bądź w garażu. Dokument musi być ważny i może korzystać z niego tylko jedna osoba. 

W akcję włączają się również władze Krakowa. Na zasadach podobnych, co  urzędnicy z Poznania. Z tą jednak różnicą, iż kierowca z ważnym dowodem rejestracyjnym może zabrać ze sobą na przejażdżkę tylu pasażerów, ilu wskazuje dokument. 

Kierowcy z Wrocławia bezpłatnie korzystać mogą zarówno z komunikacji miejskiej (autobus, tramwaj), jak i rowerów miejskich. Darmowa przejażdżka rowerem miejskim może trwać maksymalnie godzinę. 

W Łomży darmowa komunikacja miejska obowiązuje tylko kierowców z kompletem dwóch dokumentów – ważnym dowodem rejestracyjnym oraz prawem jazdy. Inaczej jest w Białymstoku,  bo tam darmowa komunikacja miejska jest dla każdego.  Do tego dochodzi możliwość korzystania z roweru miejskiego. BiKeRem można bezpłatnie jeździć przez godzinę. Darmowe są również przejazdy pociągami Regio w granicach miasta (stacje Białystok, Białystok Bacieczki, Wiadukt, Stadion i Starosielce).