Mobilne fotoradary nielegalne!

Jak informuje RMF FM, większość mobilnych fotoradarów używa częstotliwości zarezerwowanych wyłącznie dla wojska. Wykroczenia są zatem rejestrowane na niej nielegalnie.Jak informuje RMF FM, większość mobilnych fotoradarów używa częstotliwości zarezerwowanych wyłącznie dla wojska. Wykroczenia są zatem rejestrowane na niej nielegalnie.

Przenośne fotoradary rejestrują wykroczenia na częstotliwości 34 GHz. Jest to częstotliwość przeznaczona dla wojska i NATO, stosowana do radiolokacji. Nie mogą jej używać urządzenia cywilne, takie jak fotoradary. 
Tymczasem, 80 straży miejskich i gminnych używa fotoradarów rejestrujących przekroczenia prędkości na niedozwolonej częstotliwości. To nawet 120 montowanych w radiowozach lub w małych przestawianych skrzynkach urządzeń, które działają nielegalnie. Najwięcej jednak, bo 29, mobilnych fotoradarów ma Inspekcja Transportu Drogowego.
Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął w tej sprawie postępowanie administracyjne, które ma doprowadzić do wydania zakazu stosowania tych urządzeń.