W dobie stale rosnących cen paliw oraz zwiększającej się ilości dwutlenku węgla w atmosferze, eco-driving maluje się jako atrakcyjna technika prowadzenia samochodu. Na czym polega? O tym poniżej.
Czym jest eco-driving?
Eco-driving to technika jazdy, która zapoczątkowana została około 10 lat temu przez Skandynawów. Styl ten z czasem zyskał na popularności również w innych krajach: w Niemczech, Szwajcarii, a także w Polsce. Pojawia się coraz więcej szkół nauki jazdy, które szkolą kierowców wg ekologicznych zasad prowadzenia pojazdu. Na czym one polegają? Główny akcent kładzie się tu na świadomość kierowcy i płynność jazdy, a wśród najważniejszych zasad eco-drivingu wymienia się:
- planowanie jazdy tak, by unikać na trasie nagłych przyspieszeń i hamowań,
- hamowanie przy użyciu redukcji biegów (jeśli pozwala na to sytuacja),
- jazdę na najwyższym biegu, na najniższych możliwych obrotach,
- gaszenie silnika na postoju, który potrwać ma dłużej niż minutę,
- dbanie o właściwe ciśnienie w oponach,
- umiarkowane korzystanie z klimatyzacji, wyłącznie niepotrzebnych,
- odbiorników prądu,
- rezygnację z biegu jałowego przy dojeździe do skrzyżowania.
Jakie korzyści płyną z eco-drivingu?
Podstawowym celem eco-drivingu jest obniżenie zużycia paliwa. Korzysta na tym nie tylko środowisko, ale również domowy budżet – mniej zużytego paliwa oznacza bowiem rzadsze tankowania i związane z tym niższe koszty. Szacuje się, że ekologiczny styl jazdy generuje oszczędności paliwa na poziomie 5-25%. Oznacza to, że kierowca, który rocznie pokonuje 15 tys. kilometrów jest w stanie zaoszczędzić nawet 150 litrów paliwa!