Powody wypadków z udziałem samochodów ciężarowych-jak ich uniknąć?

Kilka miesięcy temu na terenie Beneluxu przeprowadzono ciekawą ankietę dotyczącą wypadków z udziałem kierowców ciężarówek. Zapytano o ich przyczyny oraz sposoby na uniknięcie kolizji. Ankieta, w  której udział wzięło 1298 osób została przeprowadzona przy pomocy Facebooka. 

Istnieje kilka głównych powodów, przez które dochodzi do nieszczęśliwego zdarzenia. Jednym z nich jest utrzymywanie zbyt małej odległości w stosunku do pojazdu poruszającego się przed nami. Nieduża odległość w razie kolizji, zmniejsza możliwość kontroli pojazdu podczas ewentualnego zderzenia. Inną przyczyną jest korzystanie z telefonów czy komputera w trakcie jazdy. Takie zachowanie jest wyjątkowo nieodpowiedzialne, gdyż osoba zajmująca się np. telefonem przestaje koncentrować się na ruchu drogowym, a od tego już tylko chwila dzieli do nieszczęścia. Oprócz samodzielnej kontroli i poczucia odpowiedzialności, kierowców do zmiany zachowania powinny nakłonić akcje telewizyjne uświadamiające przewoźników o czyhających zagrożeniach. Problemem jest również niedopracowanie ograniczeń prędkości, gdyż w całej Unii Europejskiej powinna być wprowadzona jednakowa dozwolona prędkość, a także konieczna jest pełna kontrola nad ogranicznikami prędkości. Infrastruktura również wymaga poprawek. Konieczna jest inwestycja w budowę trzeciego pasa przy autostradach oraz wydłużenie zjazdów i pasów rozbiegowych. Bardzo ważną czynnością, która zmniejsza ryzyko wypadku jest wyrozumiałość wobec innych uczestników ruchu drogowego. Aby uświadomić kierowców warto promować pozytywne zachowania typu ustępowanie miejsca podczas wyprzedzania czy ostrzeganie innych kierowców o widocznych zagrożeniach.

 Prowadzenie pojazdu wymaga wyjątkowej odpowiedzialności oraz koncentracji. Wypadki czyhają na każdym kroku, warto więc zrobić wszystko aby im zapobiec.