Jak uniknąć kradzieży auta?

W krajach skandynawskich nikogo nie dziwi widok samochodu z otwartymi drzwiami czy kluczykami w statyce. Niestety, zupełnie inaczej jest w Polsce.W krajach skandynawskich nikogo nie dziwi widok samochodu z otwartymi drzwiami czy kluczykami w statyce. Niestety, zupełnie inaczej jest w Polsce. Według statystyk w ostatnich latach liczna skradzionych samochodów spadła, jednak problem nie zniknął. Jak zatem maksymalnie ochronić nasze auto przed amatorami cudzej własności?Każdy wie, że okazja czyni złodzieja dlatego należy  zabezpieczyć się przed kradzieżą. Warto więc zapoznać się z podstawowymi zasadami zmniejszającymi ryzyko kradzieży.

1. Parkuj świadomieJeżeli nie jesteśmy właścicielami garażu czy strzeżonego miejsca parkingowego, najlepiej jest parkować w miejscu często uczęszczanym, widocznym oraz doskonale oświetlonym nocą. Zdecydowanie zmniejszy to chęć kradzieży auta, gdyż dla złodzieja będzie to za duże ryzyko złapania go na próbie kradzieży.

2. Nie kuś losu i złodziejaZostawianie w samochodzie cennych przedmiotów zaprasza złodzieja do kradzieży. Jeżeli więc np. radioodtwarzacz ma zdejmowany panel, należy go demontować za każdym razem, gdy zostawiamy auto na dłużej. Jeżeli istnieje taka możliwość, to nie należy chować wartościowych rzeczy do bagażnika dopiero  w momencie opuszczania pojazdu, gdyż dla sprawcy przestępstwa jest to zachęta do kradzieży.

3. Nie zostawiaj kluczyków w włączonym woziePod żadnym pozorem nie wolno zostawiać otwartego  auta a tym bardziej  z włączonym silnikiem. Jeżeli musimy np. otworzyć bramę zawsze zabierajmy kluczyki ze sobą. Pośpiech w tym wypadku jest złym doradcą. Dla nas to chwila, natomiast dla złodzieje to mnóstwo czasu na kradzież auta.

4. Pilnuj dokumentów i kluczyKolejną istotą rzeczą jest chowanie kluczyków auta do kieszeni spodni. Nie należy zostawiać ich w marynarce czy kurtce pozostawionej np.  w klubowej szatni.  W domu zaś, kluczyki najlepiej zostawić w bezpiecznym  miejscu z dala od drzwi. Najbardziej ułatwimy złodziejowi zadanie zostawiając dokumenty czy klucze przy samych drzwiach. 

5. Przezorność ponad wszystkoUbezpiecz się. Co prawda AC kosztuje, jednak lepiej dmuchać na zimne. Wśród poszkodowanych osób niewiele jest tych, które nie żałują swojej decyzji o oszczędnościach na autocasco. Warto więc się nad tym głęboko zastanowić.