Kierowca zawodowy kontra stres – sprawdź, jak wygrać tę walkę

Kierowca zawodowy jest na co dzień narażony na ogrom stresów: pośpiech, terminy, korki, awarie, problemy na granicy… to tylko niektóre ze stresujących sytuacji, z jakimi się styka. Czy istnieje złoty środek, który sprawiłby, że wszystkie znikną jak za dotknięciem magicznej różdżki? Niestety nie. Są jednak sposoby na skuteczne radzenie sobie z objawami stresu, o których opowiemy Wam w dalszej części artykułu.

Jak uporać się ze stresem w zawodzie kierowcy zawodowego?

Co zrobić, by nie zwariować z nerwów za kółkiem? Poznaj 5 skutecznych sposobów na stres:

 1. Bądź aktywny!
  Ćwiczenia fizyczne stanowią potężne oręże w walce ze stresem, ponieważ pozwalają skutecznie skatalizować emocje, a także pozbyć się negatywnej energii i napięcia. Ćwiczyć możesz podczas pauzy lub na postoju, wykonując skłony, przysiady lub inne tego rodzaju aktywności. Kojąco podziała na Ciebie również zwykłe rozciąganie rąk podczas stania w korku czy na światłach.
   
 2. Bądź wyspany!
  Każdy dorosły człowiek potrzebuje ok. 8 godzin snu, by zregenerować organizm i nabrać sił na kolejny dzień. Brak odpowiedniej ilości snu wzmaga również irytację i nerwowość, a w przypadku kierowcy jest szczególnie zagrażający, ponieważ osłabia jego czujność i uważność, co w efekcie może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.
   
 3. Planuj
  Im lepiej przygotujesz się do trasy, tym mniej będzie czynników, które mogą Cię po drodze zaskoczyć i zdenerwować. Pewnych sytuacji oczywiście nie da się przewidzieć. Są jednak kwestie, takie jak przebieg trasy, czy występujące po drodze roboty, które jesteś w stanie sprawdzić przed wyjazdem, tym samym chroniąc się przed niepotrzebnymi stresami, które mogą wyniknąć.
   
 4. Dobrze się odżywiaj
  Nawet, jeśli bardzo lubisz colę, chipsy i tłuste kiełbaski, to musisz wiedzieć, że Twój organizm za nimi nie przepada. A kiedy organizm czuje się źle, to prędzej czy później odbije się to na Twoim samopoczuciu, wywołując niepotrzebny stres. Zamiast zapychać się niezdrowymi przekąskami, postaw na owoce, warzywa i jak najmniej przetworzone produkty!Czytaj również: Jak powinien się odżywiać kierowca ciężarówki?
   
 5. Słuchaj relaksującej muzyki
  Powiedzenie “Muzyka łagodzi obyczaje” nie wzięło się znikąd. Słuchanie ulubionego zespołu lub rodzaju muzyki z pewnością wprawi Cię w dobry nastrój, a niepotrzebne stresy odsunie w zapomnienie.