Nie piłeś – nie jedź! Odwodniony kierowca zagrożeniem na drodze

Czy wiesz, że… umiarkowanie odwodniony kierowca (1-procentowy spadek poziomu nawodnienia) popełnia na trasie tyle samo błędów co kierowca z 0,8 promila alkoholu we krwi? 

Co odkryli naukowcy z Wielkiej Brytanii?

Specjaliści z Uniwersytetu w Loughborough przeprowadzili jakiś czas temu eksperyment. Polegał on na tym, że kierowcy jednego dnia obsługiwali symulator jazdy samochodem pijąc szklankę wody w odstępach godzinnych, następnego dnia natomiast ilość wypijanej przez nich wody została zredukowana do 25 mililitrów na godzinę. Co się okazało? Odwodnieni kierowcy stali się bardziej niepewni, zaczęli popełniać błędy podczas zmiany pasa ruchu, oceny odległości na drodze czy hamowania. Pojawiły się problemy z koncentracją, sennością, wahaniami nastroju, a refleks odwodnionego kierowcy porównać można było do refleksu osoby nietrzeźwej.  

Kierowca musi pić!

Wyniki eksperymentu pokazują jak ważne jest odpowiednie nawodnienie podczas prowadzenia auta. Trzymanie się tego nawyku jest szczególnie istotne w przypadku kierowców ciężarówek wyjeżdżających w długie trasy. By uniknąć stanu odwodnienia, powinni oni wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie. Niestosowanie się do tej zasady, może mieć opłakane skutki. Już nawet 1-procentowe odwodnienie zmniejsza dwukrotnie ilość błędów popełnianych za kierownicą. Dlatego kierowca stale powinien mieć pod ręką butelkę wody, nawadniać się regularnie nie dopuszczając do pojawienia się uczucia pragnienia.