Odciążanie dróg krajowych

Sposobem na odciążenie bezpłatnych dróg krajowych w zakresie transportu drogowego okazuje się być udostępnienie samochodom ciężarowym ruchu po autostradach po obniżonej cenie.

Sposobem na odciążenie bezpłatnych dróg krajowych w zakresie transportu drogowego okazuje się być udostępnienie samochodom ciężarowym ruchu po autostradach po obniżonej cenie. Takie rozwiązanie wprowadzono właśnie w Hiszpanii w ramach próby zwalczenia dużego natłoku dużych samochodów transportowych na drogach bezpłatnych. Zbyt duża ilość aut ciężarowych może zagrażać bezpieczeństwu zarówno samych kierowców tych pojazdów, jak i pozostałych uczestników dróg. Może też utrudniać mniejszym pojazdom sprawne poruszanie się po drogach. Odciążenie tych dróg pozwoliłoby zaś na upłynnienie ruchu.

Hiszpańskie Ministerstwo Transportu postanowiło w ramach testów wprowadzić 50-procentową zniżkę na przejazd samochodów ciężarowych niektórymi autostradami. Trasy objęte zniżką mają łącznie 326 km. Testy mają trwać do końca listopada, a jeśli przyniosą oczekiwane efekty, być może rozwiązanie to zostanie wprowadzone na stałe i stopniowo rozszerzane. Ministerstwo szacuje, że aż 1,3 miliona ciężarówek może dzięki temu zacząć poruszać się po autostradach zamiast po drogach bezpłatnych.