Według statystyk, aż 80 % kierowców wysoko ocenia swoje możliwości prowadzenia auta. To jednak nie jest równoznaczne z ich rzeczywistymi umiejętnościami. Jest to raczej oznaka przerysowanej samooceny. Polskie społeczeństwo z jednej strony jest bardzo krytyczne w stosunku do innych uczestników ruchu, natomiast z drugiej – są pełni samozadowolenia. Jakie zatem istnieją typy kierowców na polskich drogach?
Kierowca z krainy dreszczowcówTaki typ cechuje się wyjątkową agresją oraz niepowtarzalnym egoizmem. Prowadząc auto stara się narzucić swoją wolę innym kierowcom. Przyczyną tego rodzaju zachowań jest niedojrzałość emocjonalna oraz społeczna. Jednak warto zwrócić uwagę, że z takiego zachowania z reguły się wyrasta…z reguły, bo zdarzają się agresorzy również w podeszłym wieku. W takich osobach kumuluje się potrzeba potwierdzenia własnej wartości oraz przełożenia swoich praw nad prawa innych uczestników ruchu drogowego. Takie zachowanie wywołuje u innych kierowców oburzenie, irytację czy frustrację. Jeżeli więc na drodze spotkają się dwa typy o tej samej osobowości, konsekwencje tego spotkania mogą być tragiczne.
Kierowca wychowawcaZachowanie takiego kierowcy bywa dość groźne. Przypadłość ta wiąże się z niepewnością co do własnej wartości. Wychowawca nie akceptuje nawet nieumyślnych błędów u innych, sam zaś poczuwa się jako król przestworzy. Buduje on swoje ego na najdrobniejszych błędach innych kierowców. Sam nie zauważa własnych pomyłek i słabości, a także ewentualnych przykrych efektów swoich gwałtownych reakcji. Dlatego spotykając się z takim typem osobowości, najrozsądniej jest zachować spokój.
Kierowca zielonyCzęść kierowców udaje mniej inteligentnych niż są w rzeczywistości. Z czego to wynika? A no z tego, że chcą ukryć prawdziwe powody dla których złamali przepisy. Dzieje się tak np. w przypadku, gdy chcą wjechać w upatrzone miejsce, ale przypadkiem nie zauważą znaku zakazu. Skutki myślenia, a raczej niemyślenia takich kierowców mogą być niebezpieczne. Przy takim zachowaniu bardzo łatwo narazić kogoś na niebezpieczeństwo.
Kierowca ideał
Jest to typ, do którego warto dążyć. Uważa, że jest równie ważny jak inni uczestnicy ruchu. Nie prowokuje innych kierowców do ewentualnych konfliktów. Jego jedynym celem jest dotarcie do…celu i to bez przykrych przygód. W odróżnieniu od innych osób za kierownicą, „ideał” nie reaguje na zaczepki lecz z opanowaniem oraz spokojem pokonuje drogę.