Ruszaj w świat! Czyli wyzwania pierwszej trasy

Każdy kierowca ciężarówki kiedyś wyruszał w samodzielną trasę po raz pierwszy. Jest to wielkie wyzwanie, które bardzo wiele uczy. Warto się do niego właściwie przygotować, by podróż przebiegła bez komplikacji, zwłaszcza jeśli to wielodniowy wyjazd. Oto kilka porad, jak należy to zrobić.

  1. Weź ze sobą wszystko co potrzebne. O spakowaniu się pomyśl już na dzień przed trasą, by nie zapomnieć o czymś ważnym. Weź ze sobą jedzenie i picie, zwłaszcza duże ilości wody mineralnej, bo w trasie bardzo ważne jest, żebyś unikał odwodnienia. Rzeczy osobiste (ubrania, kosmetyki), gotówka, niezbędne dokumenty takie jak prawo jazdy, ubezpieczenie, dowód rejestracyjny naczepy i ciągnika, karta kierowcy; jeśli to Twoja pierwsza trasa, powinieneś mieć ze sobą dokument, który to potwierdzi – w każdym innym przypadku od kierowców wymaga się, by mieli przy sobie udokumentowane na wykresówkach czy karcie kierowcy poprzednie 28 dni pracy. Nie zapomnij o sprzętach elektronicznych takich jak nawigacja, telefon komórkowy, ładowarka, tablet/laptop.
  2. Upewnij się, że pojazd jest w 100% sprawny. Wszelkie wynikające z niesprawności komplikacje będą wpływały na przebieg transportu, dlatego to w Twoim interesie leży, by upewnić się co do jego stanu. Sprawdź też jego wyposażenie (obecność apteczki, gaśnicy, trójkąta ostrzegawczego).
  3. Zaplanuj trasę. Zapoznaj się z nią analizując mapę, dzięki temu dowiesz się, czego się spodziewać. Sprawdź parkingi, miejsca postojowe, noclegi. Przydać się może także sprawdzenie prognozy pogody.
  4. Jeśli to trasa zagraniczna, upewnij się, że znasz podstawowe zwroty językowe, z którymi możesz się spotkać na załadunku/rozładunku, na drogowskazach, podczas kontroli policyjnej lub granicznej czy też w razie stłuczki.
  5. Nie panikuj i zachowaj pozytywne nastawienie. Pamiętaj, że właśnie rozpoczyna się nowa przygoda, na którą od dawna czekałeś!

I ruszaj w trasę śmiało – szerokiej drogi!