Samodzielny pojazd? Transport bez kierowcy

Jazda autonomiczna to przyszłość?

W ostatnim miesiącu bardzo głośno jest o furgonetce Arrival, która pomyślnie przeszła test jazdy… bez kierowcy w kabinie. To bez wątpienia niebywała nowinka dla fanów transportu, gdyż taki system jazdy – choć wielokrotnie wspominany – wciąż jest nowinką. Czy jednak transport całkiem bez kierowcy będzie możliwy w niedalekiej przyszłości?

Kierowca będzie niepotrzebny?

Wspomniana furgonetka firmy Arrival była w stanie samodzielnie wykonać wszelkie manewry na placu, w pełni bezpieczenie – pracowała niczym kierowca floty! Jednakże takie rozwiązanie nie sprawdzi się na trasy dalekie, a jedynie wspomóc wydajność we wszelkich magazynach logistycznych. Wciąż wiele zostaje do dopracowania, niemniej Arrival nie zaprzestaje prac nad autonomiczną jazdy dla swojej furgonetki, a wszystko to opracowuje w ramach projektu Robpilot, który ma na celu poprawę wiedzy rynkowej, funkcjonalności i społecznego postrzegania sytemów jazdy bez kierowcy.

Autonomiczny pojazd – pomoc dla kierowców

Firma Arrival tworzy dodatkowe technologie, które są pomocne dla kierowców – wszak manewry na magazynach nie należą do najprostszych i nietrudno w takim miejscu o niebezpieczny wypadek. Za pomocą swoich opracowań pragnie poprawić poziom bezpieczeństwa, eliminując błędy w prowadzeniu pojazdu, które zdarzają się w tak niewielekich przestrzeniach. Rozpoczyna właśnie od zakładów pracy, aby łatwo przetestować i zweryfikować efektywność swojej technologii – dopiero wówczas planuje pomyśleć o funkcjonowaniu takich pojazdów na drogach publicznych oraz jego wdrążeniu na szerszą skalę.

Jazda autonomiczna to przyszłość?

Jazda autonomiczna wciąż budzi wiele kontrowersji, ale nie ulega wątpliwości, że w przyszłości bez wątpienia będzie ona szeroko stosowana. Doskonałym tego przykładem jest firma Arrival, która po pomyślnym ukończeniu testów jazdy autonomicznej w określonym środowisku, rozpocznie testowanie funkcji jazdy bez kierowcy na drogach w Wielkiej Brytanii, by następnie rozszerzyć swoją technologię w samochodach dostawczych Arrival na całym świecie. To z całą pewnością będzie nie lada innowacja w sektorze transportu, bo projekt jest warty ogromnej uwagi. Niestety, jeszcze nie wiadomo, kiedy to się stanie.

W celu poznania większej ilości ciekawostek ze świata transportu oraz poznania niezawodnej polskiej firmy transportowej, zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami oraz wszelkimi informacjami na stronie HIT TRANSPORT! Nasza nazwa zobowiązuje. ????