Spedycja krajowa Śrem

Czym różniła się XV-wieczna spedycja od współczesnej?

Początków spedycji można dopatrywać się już w XV wieku, kiedy to obowiązujące prawo składu nakazywało składowanie towarów w miastach, przez które kupiec z nimi przejeżdżał. Było to źródłem licznych przestojów, a w konsekwencji także i strat dla kupców. W związku z tym pojawili się tak zwani pozorni nabywcy, którzy oficjalnie kupowali towar, a następnie na koszt rzeczywistego właściciela wysyłali go we wskazane miejsce, określali też trasę przewozu oraz sposób, w jaki towar ma być przetransportowany. Schemat ten wyglądał bardzo podobnie do zasad, na jakich odbywają się dzisiejsze procesy spedycyjne.

Prawdziwy rozwój tej dziedziny nastąpił jednak w XIX wieku, po wynalezieniu maszyny parowej. Kupcy korzystali z usług zewnętrznych firm, którzy organizowali dla nich przewóz środkami transportu, które były jeszcze wtedy nowe i niezrozumiałe. Firmy zajmujące się planowaniem przewozów i pośrednictwem handlowym rozwijały się coraz bardziej i poszerzały swoje kompetencje. Dzisiejsze firmy spedycyjne zajmują się całościową obsługą przewozu towarów na zlecenie klienta – od planowania, poprzez załatwianie formalności, aż po faktyczny transport przesyłek.

Międzynarodowy transport drogowy Śrem

Obecnie międzynarodowy transport drogowy wygląda oczywiście znacznie inaczej niż kilka stuleci temu. Największe różnice zaszły w technologii transportu oraz w wyglądzie dróg. Ciężko nawet porównywać warunki, w których pracowali XV-wieczni kupcy do dzisiejszej rzeczywistości. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że mechanizmy zarządzania oraz logika w transporcie były te same i przetrwały do dziś, a oznacza to, że takie podejście do przewozów (to znaczy: z wykorzystaniem pośredników) okazało się najskuteczniejsze.

Spedycja międzynarodowa Śrem

Specjaliści od spedycji międzynarodowej obecnie muszą być osobami o bardzo rozległej wiedzy i dużej orientacji we współczesnym świecie i mechanizmach, które nim rządzą. Na szczęście tylko oni. Ani przedsiębiorcy wysyłający swoje produkty do innych krajów, ani ich odbiorcy nie muszą tak szczegółowo wnikać w te kwestie. Chcąc przesłać dowolny towar ze Śremu za granicę, nie trzeba orientować się w trasach, które prowadzą do miejsca docelowego, w przepisach drogowych, które obowiązują, w przepisach celnych ani transportowych. Zlecenie usługi przewozu firmie zewnętrznej załatwia sprawę – wystarczy zaufać jej doświadczeniu i powierzyć jej to zadanie w całości.

Spedycja krajowa Śrem

Podobnie ma się sprawa spedycji krajowej. Przewozy na terenie jednego państwa nie wymagają od przedsiębiorców żadnego zaangażowania – poza zleceniem przewozu, dostarczeniem towaru i skompletowaniem niezbędnej dokumentacji. Reszta należy już do spedytorów.

Jeśli chcesz skorzystać z usług spedycyjnych w Śremie lub okolicach, skontaktuj się z nami. Przeprowadzimy cały proces profesjonalnie, bezpiecznie i sprawnie, a Ty będziesz mógł skupić się na pozostałych aspektach działalności Twojej firmy. Zaufaj najlepszym – zapraszamy!