Transport – jakie pełni funkcje?

Jakie funkcje pełni transport w gospodarce? 3 funkcje transportu, bez których gospodarka nie zrobiłaby kroku naprzód. Dowiesz się o nich z tego materiału!

Transport to działalność, bez której trudno wyobrazić sobie współczesny handel. Stąd też pewnie nazywany jest „krwioobiegiem gospodarki”. Gdyby nie transport prawdopodobnie nie kupiłbyś bananów w Biedronce (no chyba, że efekt cieplarniany postąpiłby na tyle, że moglibyśmy je hodować w Polsce) ani nie dostałbyś prezentu od cioci z Ameryki (no chyba, ze sama by Ci go przyniosła pod warunkiem, że pokonałaby ocean wpław;) W ten obrazowy sposób pragniemy Ci pokazać jak ważny jest w Twoim życiu transport. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Jakie funkcje pełni transport w gospodarce? O tym dowiesz się z niniejszego materiału.

3 funkcje transportu, bez których gospodarka nie zrobiłaby kroku naprzód

Transport przyczynia się do wzrostu gospodarczego – gdyby nie on, prawdopodobnie nie byłbyś w stanie przeczytać teraz tego tekstu, gdyż komputery istniałyby tylko w Dolinie Krzemowej ???? Poza tym transport spełnia trzy podstawowe funkcje w systemie gospodarczym. Jakie?

1. Funkcja konsumpcyjna

Dzięki transportowi zaspokajane są potrzeby przewozowe.

2. Funkcja produkcyjna

Tu z kolei za sprawą usług transportowych zaspokajane są potrzeby produkcyjne.

3. Funkcja integracyjna 

Wypełniając funkcję integracyjną, transport integruje społeczeństwo zapewniając możliwość przemieszczania się.

Wszystkie te funkcje zalicza się do kategorii funkcji pierwotnych. Są jednak jeszcze funkcje pierwotne, zgodnie z którymi transport stanowi zabezpieczenie dróg (on napędza proces rozbudowy i utrzymania dróg), pełni również funkcje odpowiedzialności.