Nie daj się zaskoczyć! Poznaj różnice między umową spedycji i umową przewozu.
Obie zawierane są na usługi transportowe, ale każda z nich ma inny zakres. W związku z tym, że nie dla wszystkich jasne są różnice między umową spedycji a umową przewozu, omówimy je w niniejszym materiale.
Zacznijmy od rozróżnienia kim jest przewoźnik, a kim spedytor. Pierwszy z nich, czyli przewoźnik to osoba, która wykonuje obowiązki z zakresu transportu, ściślej mówiąc realizuje przewóz, zaś zadaniem spedytora jest sprawna organizacja tego przewozu.
Przejdźmy teraz do rozwikłania zagadki różnicy między poszczególnymi umowami. Dosyć często bowiem ich nazwy są mylone, a zlecenia nazywane są zleceniami spedycyjnymi, choć w istocie nimi nie są. Czym zatem są zlecenia spedycyjne, czym natomiast umowy przewozu?
Istotą umowy spedycji są wszystkie kwestie okołoprzewozowe, nie dotyczą jednak samego przewozu. W treści takiej umowy musi być podkreślone, że jej zakres obejmuje szerszy zakres obowiązków, który powinien być w miarę precyzyjnie określony.
Umowa spedycji jest podpisywana na 2 sposoby: albo w imieniu nadawcy albo w imieniu spedytora, ale na rzecz nadawcy. Warto w treści wskazać, który sposób został przez nas wybrany.
Umowa przewozu nie zawiera żadnych informacji dodatkowych dotyczących organizacji. Przewoźnik zobowiązuje się do transportu towaru z punktu A do punktu B za określone wynagrodzenie.
Jakie mogą być konsekwencje pomyłki? Jeśli umowa spedycji zostanie pomylona z umową przewozu, konsekwencje mogą być dla niektórych znaczące. Odpowiedzialność spedytora jest bowiem różna od odpowiedzialności przewoźnika. Ten pierwszy nie odpowiada np. za uszkodzenia ładunku w czasie trasy, ale płaci ze swojej kieszeni, jeśli ktoś podrobi licencję przewozową i ukradnie towar.