Za co najsurowsze kary?

Na kierowcy spoczywa ogromna odpowiedzialność. Odpowiedzialność nie tylko za siebie i swoich ewentualnych pasażerów, ale także wszystkich innych uczestników ruchu drogowego: innych kierowców, rowerzystów czy pieszych. Od jego ewentualnego błędu zależy życie uczestników ruchu. Dlatego też przewinienia związane z narażeniem zdrowia i życia innych osób (uczestników ruchu) są tak surowo karaneNa kierowcy spoczywa ogromna odpowiedzialność. Odpowiedzialność nie tylko za siebie i swoich ewentualnych pasażerów, ale także wszystkich innych uczestników ruchu drogowego: innych kierowców, rowerzystów czy pieszych. Od jego ewentualnego błędu zależy życie uczestników ruchu. Dlatego też przewinienia związane z narażeniem zdrowia i życia innych osób (uczestników ruchu) są tak surowo karane. Za które z nich grożą najbardziej surowe kary?
Jazda z stanie nietrzeźwościDopuszczalna w Polsce norma wynosi 0,2 promila alkoholu. Za przekroczenie tego progu grożą srogie konsekwencje. Jazda pod wpływem alkoholu, gdzie pomiar wskazał wartość do 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu jest wykroczeniem. Powyżej tej wartości jest to już przestępstwo. Grzywna za to wykroczenie jest wysoka i wynosi 5000 zł (w przypadku, gdy jest to pierwsza tego typu sytuacja) lub co najmniej 10000 zł (w przypadku, gdy jest to recydywa). Wpłaty dokonuje się na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Dodatkowo jazda w stanie nietrzeźwości wiąże się z utratą prawa jazdy. O okresie, na który prawo jazdy zostanie zabrane, decyduje sąd. Może być to okres od 3 do 10 lat. Kodeks drogowy za to przewinienie przewiduje również punkty karne w liczbie 10. 
Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadkuZgodnie z polskim prawem „każdy jest zobowiązany udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku, nawet jeśli nie ma praktycznej wiedzy jak postępować”. Za nieudzielenie pomocy grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz 10 punktów karnych. W przypadku, gdy kierowca ucieka z miejsca wypadku celem uniknięcia konsekwencji, grozi mu 12 lat  pozbawienia wolności oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Omijanie pojazdu, który zatrzymał się celem ustąpienia pierwszeństwa pieszymTo bardzo częsty przypadek. Kierowcy omijają pojazd, jadący w tym samym kierunku, który zatrzymał się celem ustąpienia pierwszeństwa pieszym. Często dochodzi wtedy do potrącenia pieszego uczestnika ruchu. Kodeks drogowy za to przewinienie przewiduje  punkty karne w liczbie 10 oraz mandat karny wysokości 500 złotych. 
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na oznakowanym przejściuPieszy ma zawsze pierwszeństwo na oznakowanym przejściu dla pieszych. Kierowcy, który nie zastosuje się do tego przepisu, grozi mandat karny wysokości 350 złotych oraz 10 punktów karnych.
Niezatrzymanie pojazdu w momencie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnejNa kierowcy ciąży obowiązek bezwzględnego zatrzymania się, gdy przez jezdnię przechodzi osoba niepełnosprawna. Obowiązek zatrzymania się dotyczy również sytuacji, gdy osoba niepełnosprawna przechodzi w miejscu innym niż przejście dla pieszych. Za niestosowanie się do tego przepisu kierowcy grozi mandat karny wysokości 350 złotych oraz 10 punktów karnych.
Przekroczenie prędkości powyżej 50 km/hSzybka jazda nie popłaca. Przekroczenie prędkości o 50 km/h wiąże się z dopisaniem 10 punktów karnych do konta kierowcy oraz otrzymaniem mandatu karnego wysokości 500 złotych.  Ale to nie wszystko. Zgodnie z obowiązującymi od 18 maja przepisami w prawie o ruchu drogowym, takie wykroczenie na terenie zabudowanym skutkuje też utratą prawa jazdy na 3 miesiące. Zatem noga z gazu…