Zmęczenie, a jazda samochodem

Mimo, iż zmęczenie jest określane jako jedna z głównych przyczyn wypadków to jednak duża liczba kierowców przerwę w trasie uważa za stratę czasu. Niestety to duży błąd, ponieważ zaśnięcie przed kierownicą to przyczyna około 3 procent zdarzeń drogowych.

Mimo, iż zmęczenie jest określane jako jedna z głównych przyczyn wypadków to jednak duża liczba kierowców przerwę w trasie uważa za stratę czasu. Niestety to duży błąd, ponieważ zaśnięcie przed kierownicą to przyczyna około 3 procent zdarzeń drogowych. Senność podczas prowadzenia auta może nas dopaść o różnych porach dnia. Naturalne osłabienie pojawia się po obfitym posiłku. Najtrudniej także zachować czujność ok 4 nad ranem.

Pierwsze symptomy

Główną oznaką silnego zmęczenia jest po prostu ziewanie. Później pojawia się uczucie „ciężkich powiek”, a następnie nieodparta chęć przymknięcia ich chociażby na sekundę. Jeśli prowadzimy auto podczas wycieńczenia, prowadzimy je w sposób rutynowy, nasza czujność jest uśpiona. Nie jesteśmy wobec tego w stanie zareagować odpowiednio na nagłe zdarzenie. Reakcja kierowcy stają się tak wolne jak u osób będących pod wpływem alkoholu. Jak wynika z badań najbardziej monotonne stają się podróże autostradą.

Jak nie zasnąć?

Jednym z najpopularniejszych sposobów w walce z sennością jest sięganie po kawę bądź napoje energetyczne. Niektórzy wolę pomóc sobie, jedząc czekoladę lub żując gumę. Zaleca się, aby zwiększyć dopływ zimnego powietrza. Warto otwierać okna bądź włączyć zimny nawiew. Jak wiadomo wysoka temperatura zawsze usypia. Rozmowa z pasażerem także raczej pobudza nasz organizm. Najskuteczniejszym jednak sposobem są przerwy, szczególnie, gdy prowadzimy auto nocą. Krótki spacer z pewnością pomoże nam w rozbudzeniu się. Po powrocie do auta, dobrze jest fotel ustawić w pozycji pionowej.