Jakie dokumenty będą tutaj niezbędne? Jakie zezwolenia? Oraz jakie rasy obejmują ograniczenia?
Samotność w trasie uderza w wielu kierowców ciężarówek. Za kółkiem spędzajają oni mnóstwo czasu i pokonują dziesiątki tysięcy kilometrów. Dlatego, aby było im raźniej, wielu z nich bierze ze sobą czworonożnego przyjaciela. To cenne wsparcie, szczególnie w dobie pandemii, jednakże warto zadbać o bezpieczeństwo oraz komfort psa. Jakie dokumenty będą tutaj niezbędne? Jakie zezwolenia? Oraz jakie rasy obejmują ograniczenia? O tym dowiecie się z naszego artykułu!
Pies w trasie – o czym należy pamiętać?
Kierowcy ciężarówek często podróżują ze swoimi zwierzakami. Przed zdecydowaniem się na taki krok należy jednak pamiętać o tym, jakie dokumenty należy zabrać ze sobą, a także dowiedzieć się o tym, jakie kraje stosują bardziej restrykcyjne przepisy niż inne. Dla przykładu, pewne obostrzenia czekają właścicieli ras powszechnie określanych jako niebezpieczne (np. rottweiler, pitbull) – z takimi psami nie można wjechać do Francji, na Węgry i Maltę. Przed wzięciem psa w podróż należy także pamiętać o dodatkowym jedzeniu i wodzie, ulubionym kocu i zabawkach zwierzaka oraz małej apteczce – np. ze szczypcami do usuwania kleszczy. Warto także sprawdzić, czy hotele w których rezerwujemy pokój, przyjmują także zwierzaki, aby nasz pupil nie musiał spędzić całej nocy samotnie, w kabinie ciężarówki.
Psi towarzysz – niezbędny paszport
Przed wyjazdem z psem za granicę niezbędne jest dopełnienie pewnych formalności. Jest to jednak zadanie nietrudne i można je załatwić podczas jednej wizyty u weterynarza. Paszport dla psa (oraz innych zwierząt) posiada podstawowe dane na temat zwierzęcia oraz właściciela, a także numer obowiązkowego mikroczipa oraz pełen wykaz szczepien. Podróżujące psy muszą przejść m.in. szczepienie na wściekliznę i to na trzy tygodnie przed wyjazdem, dlatego wyjazd z pupilem w trasę warto zaplanować z wyprzedzeniem.
Pies w ciężarówce a bezpieczeństwo
Jazda z psem w trasie może być bezpieczna, o ile spełniamy pełne warunki. Najważniejsze kwestie można podsumować i wymienić w kilku punktach:
- zaczipowanie zwierzęcia;
- aktualne pieczątki za szczepienia w paszporcie;
- zabezpieczenie psa pasem bezpieczeństwa (do szelek) lub umieszczenie ich w foteliku.
W kwestii ostatniej warto wiedzieć, że w samej Polsce, za złamanie przepisu na temat bezpiecznego przewożenia można otrzymać wysoki mandat (do 500zł), a w pozostałych krajach nawet kilkaset euro, nie wspominając o tym, że nasz pupil może zostać odesłany z powrotem do kraju. A tego raczej nie chciałby żaden kierowca…
Pies poza Unią – dodatkowe wymagania
Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii znajdują się konkretne zasady o podróżowaniu ze zwierzakami w Unii Europejskiej oraz poza jej granicami, my przytoczymu jednak kilka najciekawszych na ten temat informacji. Wspomniane obostrzenia nie dotyczą tylko ras określanych jako niebezpieczne, ale i inne dodatkowe warunki. W Norwegii, Malcie i Irlandii wymaga się także, aby pies był wolny od tasiemnca, co oznacza, że zwierze powinno preparat zwalczający te pasożyty od 120 do 24h godzin przed przekroczeniem granicy z tymi krajami. Pies w trasie to cudowny towarzysz, jednak należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad oraz zapewnienia mu bezpieczeństwa i komfortu. Mamy nadzieję, że nasz artykuł co-nieco Wam podpowiedział na ten temat!